V odkazu najdete zmíněný článek. Je sice delší, ale pro pochopení mých (neméně dlouhých) výtek je jeho čtení nezbytné. Až ho dočtete, můžete směle přejít k jednotlivým bodům. Možná někdo namítnete, že jich není tolik, kolik by mohlo, ale já jsem přece jenom tvor líný a opravovat v článku gramatické chyby nebo dohledávat detaily ke konkrétním sériím (viz bod 4) by prostě vyžadovalo víc úsilí. To už místo toho radši časem napíšu něco vlastního. Pokud bych měl okomentovat článek jako celek, tak nápad má dobrý a chvályhodný, bohužel provedení je opravdu čistě blogové bez jakéhokoliv přesahu. Autor doluje z paměti propletené vzpomínky a dojmy, které se ani nesnaží zasadit do správného rámce nebo jakkoliv ověřit. Ve finále tak vzniká článek o něčem, co vlastně nikdy ani neexistovalo, neexistuje a nejspíš ani existovat nebude. A teď už do práce! Update: Na žádost autora původního článku jsem své komentáře z části ozdrojoval. Z části proto, že jsem zlý člověk a nebudu za ostatní dělat jejich domácí úkoly. Navíc vážně přemýšlím, že bych si z těchto dat mohl střihnout přednášku a nerad bych si vystřílel munici ;)

Nejdřív oprava těch větších faktických chyb:

1. Pragocon 2004: Manga.cz měla místnosti dvě a Howl se nepromítal (ani nemohl, šel do kin o tři čtvrtě roku později). Ani BSG fenomén nemohl začínat, protože se začal vysílat až na podzim téhož roku. Dokonce ani Stargate ještě neměla vlastní linii a doby její největší fandomové slávy byly hudbou daleké budoucnosti.

Zdroj: Manga.cz, anidb, program PGC 2004-2006

2. Rozšiřování anime, A+ a různé generace: A+ začal vysílat ve zkušebním vysílání těsně před koncem 2004, diváci si ho ve větší míře začali všímat až o prázdninách 2005. Fox kids už tehdy neexistoval (vizte jeden z dalších bodů). Ve stejném období se ale začal v největších městech rozmáhat kabelový internet. V roce 2005 tak došlo těmito spojenými vlivy k prvnímu širokému omlazení komunity (předtím zahrnovala téměř výhradně vysokoškoláky, kteří měli internet na kolejích nebo si pořizovali UPCčko na priváty). Nakopnutí pouze jedním vlivem je proto sporné. Další vlny pak byly přímo úměrné penetraci internetu do českých domácností a to až zhruba do roku 2009. Od tohoto roku už nelze odlišit, kdo začal anime sledovat proto, že se dostal k internetu, od toho, kdo začal chodit na druhý stupeň a prostě do anime dorostl. Z tohoto důvodu bych si dnes netroufl generace jakkoliv dělit, škatulkovat nebo počítat.

Zdroj: parabola.cz, wikipedia.org, Mapování otaku 2007 (manga.cz, výstup na AF2007), průzkum stanice Animax rok 2008, průzkum společnosti Zoner press 2009, Mapování otaku 2012

3. Naruto a „narutardi“:  Fox Kids (Jetix) začalo Naruta vysílat v roce 2007 (konkrétně 12.02.2007). Fanbase kolem seriálu se ale začala tvořit o pár let dřív. V době, kdy byla založena konoha.cz (27.11.2006), už bylo přeloženo přes sto dílů anime a počet pasivních fanoušků se počítal ve stovkách.  Už v té době si „ti skuteční otaku“ na fanoušky Naruta stěžovali, protože prý „neuznávají nic jiného“.  Lidi s malým přehledem v komunitě pak tato „nová vlna“ zasáhla až v době svého vrcholu, v roce 2008. Bylo to mimo jiné proto, že internet už měl kde kdo a objevil se první velký skupinový cosplay – právě z Naruta (tým s ním vyhrál soutěž na Animefestu a inspiroval spoustu dospívajících k tomu, taky si nějaký kostým udělat).  O prázdninách došlo k přelití trendu směrem k Advíku, takže se dalším neznalým lidem „Narutardi“ pevně zapsali do paměti. Do roku 2010 došlo stran projevů fanoušků k útlumu a dneska už tvoří Naruto cosplaye jenom malý díl celkové kostýmové skládačky.

Zdroj: Manga.cz, konoha.cz, fotografie Animefest & Advík 2008, 2009, 2010, programy obou akcí, reporty z nich

4. „sesterské seriály“: Promiň, ale tady to máš v podstatě celé špatně, opět jde jen o tvé osobní dojmy a mají jen malou návaznost na realitu. Rozepisovat se o podrobnostech k jednotlivým zmíněným seriálům i jejich penetraci u nás by ale bylo příliš na dlouho. Doporučuji si o jejich počátcích něco přečíst a přidat k tomu i zmiňované HxH.

Zdroj: ann, wikipedia.org, osobní rozhovory se zástupci nakladatelství Shueisha a Shogakukan

5. „TV stanice A+ po své transformaci na Animax začala ztrácet kvalitu, nenakupovala nové seriály, neřešila posunuté titulky, neměla v ČR žádného živého pracovníka a letos Animax skončil.“ Pravdivá je pouze informace o ukončení vysílání Animaxu. Po transformaci došlo ke zlepšení kvality, část titulkových problémů postupně odpadla (i když se drobné výkyvy objevovaly až do konce). Stanice také nakoupila Death Note, Honey & Clover, Soul Eater, Bleach nebo FMA: Brotherhood. K překladům pro tuto stanici se také konečně dostali zkušení fanoušci, takže jejich kvalita značně vzrostla (týkalo se minimálně Naruta, FMA nebo Gankutsuou).

Zdroj: parabola.cz, wikipedia.org, animaxtv.cz, digizone.cz, archiv programů

6. „Fox Kids vysílající mnoho dobrých animovaných seriálů (převážně ne-anime) se přeměnil na Jetix a okolo roku 2009 skončil.“ Ano, Fox Kids se přeměnil na Jetix, ale to už v roce 2004, na komunitu kolem japonských animáků neměla tato změna žádný dopad, stejně jako na programovou skladbu. Navíc neskončil, v září 2009 se transformoval na Disney channel a jeho sledovanost pozvolna roste.

Zdroj: parabola.cz, wikipedia.org, digizone.cz

hintzu-bart-tabule

A teď k autorově představě o conech, cosplayích, lidech na nich a tak vůbec:

- „Zatímco ještě před 2+ roky byly cony zaplaveny přímo Naruto fandy…“ – Nope. Před dvěma lety, tj. v roce 2012, byly cony zaplavené vším možným, doba čistokrevných fanoušků Naruta je dávno ta tam. Jak jsem psal výš, k rozbití této iluze došlo už někdy v roce 2010. Navíc mám podezření, že zaměňuješ „cony“ a „Advik“, protože třeba na Akiconu nebo Pragoconu jsem záplavu Naruto fandů nikdy nepocítil. Loňský SnK boom byl v tomto ohledu podstatně patrnější.

Zdroj: Reportáže a fotografie z conů 2010-2014, průzkum společnosti Zoner press 2009, Mapování otaku 2012

- „letos byly k vidění cosplay na světové! úrovni a to hned několik a desítky a desítky obyčených, které ovšem ještě před časem představovaly vrchol.“ – Možná jsi zaspal vývoj, ale od roku, kdy posíláme lidi  jako reprezentanty ČR na EuroCosplay do Londýna (tj. rok 2010), jde kvalita skokově nahoru. Tímhle vyjádřením podle mě dost shazuješ lidi, kteří měli kostýmy na podobné úrovni už před rokem nebo dvěma.

Zdroj: Reportáže a fotografie z conů 2010-2014, osobní zážitky

- „Obdobná situace byla i na přednáškách přímo o anime… …jste doslova v loji“ – tady jde o čím dál častěji se vyskytující problém slabších přednášejících, většinou kašlou na nějakou zevrubnější přípravu, protože „co vím já, ví přece každý, stačí sledovat anime 10 hodin denně“. Nesouvisí to nijak zvlášť s vývojem komunity, pouze s vývojem jednotlivců.

- „Shrnuto a podtrženo, kvalita Naruta šla tak dolů, že se komunita přeorientovává na Bleache“ – No, no, no. K tomuto nedošlo ani nikdy dřív, tím méně teď, kdy trpí Bleach stejnými problémy (a technicky ještě nižší kvalitou). Nikdy v minulosti nenastal v české komunitě odliv od Naruta kamkoliv jinam, ani se Bleach, OP, FT nebo Soul Eater nepřiblížili sledovaností Narutovi. Ano, všechny jmenované seriály sledují i lidé, kteří by si o Naruta ani kolo neopřeli, ale tento efekt nelze zaměňovat za odliv. Stejně tak nelze považovat stávající diváky Naruta za přeorientované na Bleach jen proto, že ho také spolu s tunou dalších šónenovek sledují. Věř tomu nebo ne, ale dneska sleduje mainstreamová otaku populace tak pestrý výběr, že je občas dost problém se orientovat, a i ten skalní Narutard si pustí SnK nebo Gay swimming.

- „První a druhá generace …….. teď definitivně odpadá“ – Samozřejmě, protože odrostli, mají rodiny a spousty jiných zájmů. On ten nadšený fanouškovský zápal člověka drží, jen dokud nemá co jiného na práci. Naruto, nové série nebo dokonce noví otaku, za to nemůžou.

- „Podle mého odhadu přišlo cca 3000+ návštěvníků a skoro všem bylo +- 20 let“ – Nope. Advik patří vedle LP turné a 4fans k akcím s nejnižším věkovým průměrem. Průměr kolem 20 let bude horko těžko nahánět i Akicon, který ho mívá obecně nejvyšší. Odhad ti tady znepřesňuje selektivní vnímání „sobě blízké“ věkové skupiny. Pro srovnání – letošní Animefest měl věkový průměr někde mezi sedmnácti a osmnácti.

Zdroj: Statistiky návštěvnosti Animefestu, metriky fb stránek a veřejných skupin, statistiky konoha.cz, průzkum společnosti Zoner press 2009, Mapování otaku 2012

- „bude čas dotáhnout fandom konkrétních velkých sérií doslova k dokonalosti – jak ostatně už letos cosplay naznačovala.“ – Proč nám tohle děláš? Viděl jsi vůbec ty kostýmy? Doba „všichni cosplayujeme XYZ“ je nenávratně pryč. Jasně, pro radost si lidi každý rok vyberou něco ukrutně trendy (minulý rok a letošní rok třeba SnK, rok předtím to zase bylo samé SAO,  čím dál víc cosplayerů máme také herních – co jsem viděl fotky, tak zatím nejzajímavější kostýmy  z letošního Adviku jsou z League of Legends), ale jinak se cosplayují rozličné série, fan věci, hry, dokonce i dosud nezfilmované knížky. O tom, že mimo Naruta se u nás nedá hovořit o uceleném fandomu jakékoliv jiné série, ani nemluvě.

- „Strašidelný je ale pohled někam za rok 2020, kdy všichni vyjdou školy a nebudou mít čas. Jestli se něco nezmění, může nastat “fan“ vakuum.“  – ne, strašidelný pohled to není. Třeba to lidi prostě přestane bavit, a bude. To se stává, dneska už taky nenajdeš moc lidí, kteří by si vyměňovali céčka nebo poslouchali Michala Davida. Na druhou stranu… největším aktuálním talentům cosplay scény je dnes 15-17 let. Největším legendám mezi českými cosplayery je přes 24. Kolik bude těm mladým a nadaným v roce 2020? Ano, jak píšeš dál, cony se určitě budou transformovat a možná ve stávající podobě skončí a nahradí je čistě herní akce jako Lolcon nebo 4fans, ale o lidi bych se fakt nebál.

Ze začátku jsem se snažil být korektní a faktický, ale jak jste si asi všimli, postupem času mě to pustilo a tak mé komentáře získávají na kousavosti. Omlouvám se, není to zrovna profesionální, ale koneckonců jsem na svém písečku a muselo to ven. Celý rant prosím berte jako varování a ukázku toho, jak může dopadnout vaše práce, pokud jste líní si ověřit základní informace a váš výtvor se posléze dostane do rukou někomu, jako jsem já. Nejen, že budete za lamu, ale zároveň můžete u svých čtenářů lehce přijít o důvěryhodnost. Protože pokud se pletete tolikrát i u snadno ověřitelných věcí, jak na tom asi budou vaše ostatní články?