EvolutionOfOtaku-smaller

Počátky

Psal se rok 1999 a na českých počítačích se objevila díla, která ovlivnila život desítkám lidí v zemi a velmi výrazně dopomohla vzniku jedné z prvních virtuálních otaku komunit u nás. A nebylo to ani NGE, které tou dobou již sbíralo fanatické zástupce v USA, ani filmy studia Ghibli. Byly to hry. Konkrétně japonská RPG Final Fantasy VII a VIII. V tomto roce totiž v rámci jednoho z nejstarších chatů v zemi (xchatu) vznikla stálá místnost, věnující se FF a velmi záhy i anime. Ve stejné době založil v Praze Marek14 mailing list, týkající se anime a mangy, a komunity byly na světě. Tedy ty elektronické. Skutečné scházení otaku z masa a kostí přišlo až následně. Mailing list měl zpočátku asi deset členů, kteří se později začali scházet na pražské Lávce (přidali se tak k pravidelným setkáním menzáků). V těch dobách byl rychlý internet ještě extrémně nedostatkovým zbožím a shánění anime bylo velmi složité, a tak setkání sloužila primárně k výměně seriálů. Na Lávce se seznámili lidé, kteří počátkem roku 2000 založili první otaku klub v rámci československého fandomu (později nazývaní Mangaichi) a následně také web manga.cz. Brňáci se začali scházet až později. Sice již v té době fungovala jakási vzájemná výměna, ale k prvnímu srazu bandy, která si dnes říká Brněnští otaku, došlo 26. 3. 2002 a setkání iniciovali Dolfa, Photon, Skeletom a Bolek. Po Euroconu 2002, o kterém bude zmínka v dalším článku, se základ skupiny náležitě rozrostl. Na podzim také vznikla ostravská frakce, stojící dnes za akcí jménem Manifest – to když Fojtík našel na webu kontakt na Teren. Do dalšího roku tak již všechny tři „startovní“ komunity vstupovaly s plnou parádou.

Zlatý věk

BO na „Setkání příznivců moderní japonské kultury v Praze“ - rok 2003. Foto by JulianDarkNení proto divu, že se celý rok 2003 nesl ve znamení otaku boomu. Na brněnských srazech se pravidelně setkávalo přes 20 lidí, na manga linii v rámci Pragoconu došly desítky zvědavců a diskuzní server Hofyland kypěl otaku aktivitou. Byla to svým způsobem přelomová doba. Tři nejstarší otaku centra již měla nějaký základ a v průběhu roku se k nim přidávali další a další lidé. Zatímco Brno a Ostrava to měly snadné, lidí byl zvládnutelný počet a většinou si i padli do noty, v Praze se lámal chleba. Nebo spíš komunita. Fanoušků anime začalo být na Lávce více než členů Mensy, a tak se jejich srazy postupně přesunuly do čajovny, i když část jich na Lávce zůstala. A protože je Praha malá, tou dobou už skupinka kolem manga.cz nebyla jediná. Z líhně Hofylandu povstala různorodá skupinka, kterou dnes budete znát pod jménem Mňangačiči. Rok 2004 nezůstával příliš pozadu a hloučky nadšenců uspořádaly první samostatné anime cony na našem území. Vznikl také první animovaný kraťas inspirovaný vzhledem anime – Jarníkovo Tenkrát na zastávce. Mimochodem tento rok, konkrétně 30.3. se konal i první sraz Mňangačiči. Na tuto dobu mnoho zasloužilých otaku vzpomíná jako na zlatá léta. Čas pro nás neběžel tak rychle jako dnes, orientace ve vycházejících seriálech byla poměrně snadná a drtivá většina fanoušků anime byla zletilá (věkový průměr Brněnských otaku mohl být tehdy tak 21-22 let). Velká část z nich navštěvovala vysokou školu. Jedinou vadou byla skutečnost, že dívek bylo v komunitě jako šafránu.

Profesor kočičák podruhé

Rozrůstání

otakulandJen málokdo to dnes ví, ale již v průběhu roku 2004 byly položeny základy projektu, který ve své době vzbudil značnou kontroverzi a jasně ukázal, že „staří“ a „noví“ fandové anime občas jen stěží nacházejí společnou notu. Projekt se tenkrát jmenoval Anime Resource a stál za ním PeterXXL. Správně, řeč je o Otakulandu. Petrovým záměrem bylo vytvořit jakousi konkurenci manga.cz, zejména databáze titulků – tehdejší způsob přidávání mu totiž nevyhovoval. Bohužel první titulky do svého projektu získal prostým zkopírováním celé databáze manga.cz. A negativní obrázek, který se následně přenášel na nic netušící uživatele, byl na světě. Web byl párkrát přesunut, až nakonec zakotvil na současné adrese a právě on – nebo spíše jeho fórum – se stalo hlavní vlajkovou lodí novověku českých otaku. Mnohdy připomínalo spíš džungli, která snadno překonává schopnost moderátorů ji zvládnout, ale přesto coby největší virtuální shromaždiště otaku dopomohlo vzniku spousty menších komunit, z nichž se část od Otakulandu následně separovala (jmenujme například svérázný spolek jménem Anime Inkvizice, dnešní Manga-Fan).

V roce 2006 potom vznikly weby zaměřené na fanoušky dvou momentálně nejpopulárnějších seriálů u nás – Bleache a Naruta. Zatímco Czech Soul-Society se dalo dohromady jako partička známých někdy v první polovině roku, aby se postupně přeměnilo na dnešní poklidné sekai.cz, portál Konoha.cz, za jehož vznikem stojí Prasátko, překonal veškerá očekávání svého otce. Přes původně úzké zaměření se kolem webu záhy vytvořila silná komunita, která organizuje občasné srazy různě po republice, a jejíž někteří členové píší a kreslí jako o život.

Současnost

Tři servery tak udělaly pomyslnou tečku za dělením fanoušků anime podle místa bydliště/kolejí. A také ukázaly směr, kterým se vydává současná komunita českých fanoušků anime a mangy. Ty tam jsou doby, kdy co fanoušek anime, to vysokoškolák nebo rovnou matfyzák či felák. Většina dnes sotva odrostla základní škole, o nějaké vysoké škole si zatím nechává jen zdát. Také na dívky se v rámci komunity již dávno nepohlíží jako na raritu – v průběhu let se počet fanoušků mezi oběma pohlavími téměř srovnal a k hanbě mnohých kluků jsou to právě dívky, které jsou v dnešní době aktivnější a kreativnější. Většina mužských fandů dává přednost pasivnímu sledování. Komunitní servery dávné i nedávné historie se proměnily. Nejstarší český komunitní anime web stagnuje, lidé s ním spojení odrostli a schází se pouze jako skupinka přátel. Otaku na Hofylandu už dávno nejsou tak aktivní jako kdysi a většinou si užívají radosti a strasti, které s sebou přináší zařazení do pracovního procesu. Otakuland byl opuštěn svým majitelem, a i když moderátoři nadále udržují fórum v aktivním chodu, web jako takový umírá. O prázdninách minulého roku se od něj proto odštěpila část moderátorů s cílem vytvořit „nový a lepší“ Otakuland. Projekt byl pojmenován Akihabara a jestli se mu podaří „tatínka“ nahradit, zůstává otázkou.

Foto: osobní archivy
Moudra profesora Kočičáka: DanQ
Thumbnaily a bannery: Jarník
Pro článek poskytli informace následující lidé: Shinji, Prasátko, Dolfa, Squall, Skullman, Fojtík, chill, DanQ