Na přelidněné Zemi 22. století to smrdí jako v pytlíku buráků a každý, kdo nemá v hlavě úplně nasráno, dýchá pomocí respirátoru (Ocelové jeskyně a určitě i kopa dalších). V platnosti jsou zákony na omezení porodnosti (Opět Asimov a k němu ještě třeba O.S. Card), všechno je ošklivé a špinavé jako v Nižších patrech (5. element). Celý seriál se bude točit okolo rodinky, která zákon porušila a pořídila si 3. dítě. Přijde se na to a zatímco tatínek přijde o místo u policie a jde do vězení, máma se dvěma dětmi se chystá na průchod portálem o 85 milionů let zpět a trochu stranou (Žamboch – Predátoři). To se samozřejmě mamince nelíbí a tak tatínka dostane z vězení, aby mohl v batohu pronést do minulosti i nejmladší dítě (Stargate). Vše se podaří a všichni mohou začít svůj úžasný nový život s alternativní větvi minulosti Země (proto Terra Nova – není to tím, že by seriál sponzorovala jedna špatná oděvnická firma z Itálie).

Námět sice neoriginální, ale vypadá dostatečně zábavně, draze  a mainstreamově, aby dokázal okouzlit davy v mnoha zemích (ostatně mrkněte na aktuální hodnocení na čsfd). Já se při sledování také bavil. Dokud jsem nic neřešil, užíval si to a nenahodil mozek. Doporučuji první dvojdíl zkusit, pokud vás nezaujme, alespoň nebudete mimo v debatách, do kterých se na podzim určitě občas přimotáte. Pokud jste zatím neviděli, raději zbytek článku přeskočte, protože OBSAHUJE SPOILERY:

Pokud člověk při sledování nahodí mozek, je okamžitě po uši v hovnech. To neříkám jako nějakou zásadní výtku, ostatně u TV produkce je to dnes běžné a i velkomodrý Avatar měl scénář jako od osmiletého a kolik za to má panečku Oscarů. Bohužel to ale celému seriálu přidává nechtěný zábavný prvek (některé situace jsou směšné a parodické aniž by to měli tvůrci v úmyslu) o kopě „wtfježišimarja“ ani nemluvě. Vezměme to od začátku. Ponurá budoucnost, v ovzduší taková kvanta prachu s zplodin, že by mrzlo až praštělo. Populační zákony proč ne, rodinka je pěkně multikulti (Indka a běloch), takže se populace nejspíš pěkně promíchala. Při kontrole počtu obyvatel bytu policie samozřejmě nejmladší holčičku najde a táta pohotově jednotku pěstmi vymlátí, než ho zpacifikují. Za to vyfasuje kopu let v base. Působí to docela normálně, prostě hnusná fašistická budoucnost, no. Jenže… záhy člověk zjistí, že kdyby se nebránil, nafasuje rodina (která si může žít těžce nad poměry, bo je máma geniální vědkyně) jen pokutu a zvýšené daně. Logicky tak docházíme k závěru, že je táta idiot, nic víc. V té době už je veřejně známá a probíraná existence portálu do alternativní větve minulost, která může lidstvu zajistit „novou šanci“.

Nedochází ale k žádné masivní kolonizaci nově objeveného prostoru za podpory armády, místo toho jsou na místo několik let vysílány expedice vědců a jejich rodin. Také maminka-vědkyně dostává nabídku. Ale smí si vzít jen 2 děti, jako exemplární trest nebo co (no jo, na neobydlené planetě není pro pětiletou holčičku dost místa). No a protože mateřský instinkt je svině, propašuje maminka tatínkovi za katr laserový pilník, pomocí kterého se dá z nedobytné pevnosti v pohodě zdrhnout. Dává to smysl? No samozřejmě, že nedává, zvlášť proto, že tohle všechno dělá máma jen tak „mimoděk“, prostě žádnej stres, je přece úplně normální, že vás do vězení nechají propašovat cokoliv bez prohlídky, bachaři se slitují. Stejně tak potom není pro uprchlého vězně problém vyzvednout si v zapadlé uličce vybavení a zbraň a propašovat se na vojenskou základnu, kde od neznámého kamaráda dostává nové papíry a batoh s dcerkou. Policajti jsou blbí v každém století, jak je vidět – určitě by nikoho nenapadlo, kam půjde vězeň, který náhodou uteče v den, kdy jeho manželka vyráží na jednosměrný výlet. No a pak stačí jen proskočit kolem a vítá nás Ztracený svět.

Velitel kontingentu vypadá jako sympaťák, nepřizpůsobivý kriminálník mu starosti nedělá, místa je tu dost a tady přece zločiny nikdo nepáchá, že… jenom samotný tábor postrádá logiku. Od portálu čeká nováčky pochod pralesem v doprovodu vojáků a mediků (to za 6 nebo kolik let nikdo nebyl schopný vybudovat tam aspoň trochu slušnou cestu nebo to vůbec nějak zkulturnit?). Tábor samotný je prstencový – vnější prstenec obehnaný dřevěnou(!!!) palisádou slouží jako obytná čtvrť, sem tam protkaná výzkumnými jednotkami, polem větrníků a tak. Z ptačí perspektivy to vypadá na šířku prstence cca 150 metrů, při některých scénách to ale od vnější k vnitřní palisádě nebude víc jak 20 (wtf?). Uprostřed se nachází rozlehlá políčka, na kterých se pěstuje bůh ví co. Sice pochopím nutnost dostatečného perimetru, který oddělí kultivované plodiny od okolní přírody, ale 20-150m není zrovna moc, běžná semena ve vzduchu uletí mnohem víc (= proč vůbec celý tábor stavět takto, když to pro plodiny neznamená téměř žádný zisk, ale zvyšuje to riziko pro obyvatele (o zničení výzkumu nemluvě))?

No ale co už. Z Joshe (synátor) se okamžitě vyklube nositel červeného trička s dočasnou imunitou. To, že mu jeho přítelkyně, kterou musel nechat v budoucnosti, chybí jen asi 5 minut bych mu nezazlíval, femme fatale v podobě Skye je vysloveně cute, ale sakra, má to být nadprůměrně inteligentní kluk. Přesto bez pomoci nepochopí ani to, že některé ovoce má slupku, co neprokousne. Samozřejmě hned první den se musí účastnit nepovolené akce vně oplocení s partou lidí, které vůbec nezná. Na to, že má jít o pracující a inteligentní (až geniální) mládež, mi hlava nebere, jak můžou tajně zdrhat z tábora (mimochodem úžasné zabezpečení) neozbrojení a jen tak z prdele, když vědí, že stačí trocha smůly (50:50) a je z nich žrádlo pro dinosaury. No ale co, hlavně, že si můžou vyrábět chlast z pravěkého ovoce (mimochodem, to pravěké ovoce je Pithaya, kterou ve slušných zemích prodávají v obchoďáku, u nás bohužel ne:( ). Následuje nějaké to koupání skokem do vodopádu (mimochodem Skye předvádí úžasnou schopnost – dokáže dematerializovat svou sukýnku mrknutím oka). A objev je na světě! Daniken by měl radost, záhadné nápisy na skále, které dávají tušit, že jsou osadníci v pěkné řiti a máme materiálu minimálně na 4 další sezóny.

A tak to jde minutu za minutou. Napadené děti přece nezůstanou v autě, mnohem bezpečnější je se rozběhnout noční džunglí do tábora než sedět v opancéřovaném voze, že… Stejně tak je logické měnit meteorické železo s bandou odpadlíků, protože doma na Zemi žádného z géniů nenapadne, že kolonie bude potřebovat neskutečná kvanta stavebního materiálu (velín z bambusu a moderní překližky je opravdu k popukání, zvl. když se ubikace snaží tvářit futuristicky vč. varných desek). Rozebírat, co všechno v pilotním dvojdíle nedává smysl, by vydalo na trojnásobnou délku článku. Jak říkám, použít při sledování mozek je neskutečně na škodu. Scénáristům buď nebylo víc jak 12 let a nebo jsem jejich pokusy o literární tvorbu potkal v některém ročníku Vidoucích. Zbraňové technologie a vůbec celá sf část pracují na principu magie, fyzikální zákony se jak je už osvědčeným zvykem ani nepokoušejí fungovat. Místo scifi seriálu bych nejspíš použil jako definici dobrodružná rodinná fantasy sága.

Je to svým způsobem tak trochu škoda, rozpočet má celá tahle sranda parádní a některé nápady taky. Stačilo by, aby někdo trochu víc hlídal kameru, střih, dialogy a logickou konzistenci a mohlo jít opravdu o naprostý vrchol sezóny. Bohužel, realita je taková, že kvalita triků někdy povážlivě ujede, při některých scénách člověk jen kroutí hlavou a běžně se stává, že se dispozice tábora mění ze záběru do záběru nebo že v rámci JEDNÉ scény postavám mizí kusy oblečení nebo vybavení (a naopak). Díky bohu, že jsem hype zaignoroval, byl bych asi zklamaný, takto pořád převládá to, na co autoři zjevně sázeli „no co, těch 45 minut týdně to na odreagování není špatný“.