Nedokážu vám říct, na co vlastně tato verze navazuje, dost možná na filmovou trilogii, jen s drobnými změnami (pokud je to jinak, tak mne opravte). Uběhl rok od chvíle, kdy se Jean vymkla kontrole a zničila sebe sama (V této verzi za tím stojí ovlivňování Masterminda nebo Emmy Frost). Škola je zavřená, x-meni se různě protloukají a Scott celou tu dobu emaří u Jeanina náhrobku. No ale protože se Profesor nudí, rozhodne se zareagovat na prosbu o pomoc, která přichází z Japonska. Byla unesena mladá mutantka a prý není zdaleka první. Ani nejnovější Cerberos však nedokáže proniknout podivným blokem nad oblastí. A tak Xavier dává dohromady partu pozůstalých ve složení Wolverine, Storm, Beast a Cyclops, a posílá je vyčmuchat, kde přesně je problém. Po příletu začínají rychle zjišťovat, že 1) Japonci nemají rádi cizince a tím méně zmutované a 2) za únosy nejspíš stojí U-meni, toužící všechny mutanty rozebrat na součástky.

V předchozích dvou pokusech o anime-remake mi nesedělo snad vůbec nic. Postavy byly divné a nesympatické, kresba k nim neseděla a zápletka stála za prd. Ne, že by tahle byla nějak zvlášť originální, ale k X-menům mi prostě nějak sedí. A to samé se dá říct i o kresbě a charakterech. Zapomeňte na podzimního teplouška Logana. Wolverine v této verzi je to chlupatej a rozložitej borec, někde na půli cesty mezi Beastem a Cyclopsem. Ruku v ruce se vzhledem jde i jeho povaha. Prostě prchlivá, argesivní a rebelská povaha, co nakopává zadek komukoliv, kdo ho zrovna štve. Scott jako šéf týmu sice vypadá víc jako bišík, ale pořád působí dost „západním“ dojmem. Navíc je po ztrátě Jean nestabilnější než Logan, což od prvního dílu ústí v drobné šarvátky. Nasrat na dobro, Cyclops se chce pomstít. Storm také docela odpovídá dobrému vkusu, jen mě překvapuje, že je v boji po použití schopností každou chvíli vyčerpaná (to si odnikud nepamatuju). Jediný, kdo mi trochu nesedí je Beast, tam mi bude nejspíš chvilku trvat, než přijdu jeho vzhledu na chuť.

Každopádně proti původním obavám nakonec spoluprací Marvelu a Madhouse přece jenom vzniká něco, co stojí minimálně za zkoušku. Animace sice není nijak excelentní, na druhou stranu téměř celý děj doprovází epická filmová hudba (základní motivy mi přijdou jako pěkná vykrádačka) a to se u anime hned tak nevidí. Dabéři tentokrát taky docela sedí (Wolverina mluví v obou sériích ten stejný člověk, ale přesto je subjektivní dojem v tomto případě o dost lepší). Jenže… kdo z anime fandů by na to koukal? Nejsou tam kalhotky, ani moc středoškoláků, působí to dost americky a tak vůbec… Na své si tak pravděpodobně přijdou jenom milovníci komiksů, běžným otaku ani nemá smysl X-meny doporučovat. Libovolné ecchi si užijete víc.

Další informace: anidb (en), ANN (en), Akihabara (cz)