Proti seriálu, který u nás po revoluci začal vysílat SuperMax nebo jak se to tehdy jmenovalo, dochází k celé řadě změn (a ano, uvědomuju si, že je to 22 let. Nejsem starý, jen vy mladí:P). Kočičí rasa thunderanů ví na rozdíl od původní série o technologii asi tolik, co průměrný sociálně vyloučený občan o práci přesčas. V jejich legendách se občas vyskytuje, ale kdo by tomu věřil, že. Na nějaký útěk vesmírnou lodí z umírající planety tak můžete zapomenout, degenerované kočičky zpočátku stoprocentně nikam nepoletí (tedy pokud pod nimi neexploduje nášlapná mina). I hlavní záporňák doznal drobné změny, už nejde o nemrtvého opicoida, ale o ďábelského šamana plazího rodu, který proti kočičkám po generace bojuje.

A jak tedy nový příběh Hromkoček vypadá? Na Thundeře (Planetě Hromu) si v poklidu ve městě obehnaném vysokými hradbami žije rasa humanoidních kočkovitých šelem, semtam doplněná o podřadnější rasy (např. psovité šelmy). Mají své mýty, bojové kleriky, magii,  šlechtu i chudinu. O to, co se děje za velkou zdí, se příliš nestarají, ostatně proč taky, kdo by do pusté divočiny hnal. Na rozdíl od většiny svého národa je Lvíče, mladý následník trůnu, mýty o technologii posedlý, takže zkoumá kdejaké plechové hovno, které se k němu z vnějšího světa dostane (vypadá to, že planeta je plná trosek technicky vyspělé civilizace), a i díky tomu se mu podaří přežít finální útok ještěrů, kteří se samozřejmě nerozpakují a proti kočičím mečům a oštěpům s klidem nasadí dlouho utajovanou techniku jako ze Star Treku. Jak to dopadne, je asi každému jasné. Město je rychle dobyto a Lvíče spolu s pár přeživšími prchá do divočiny. Jejich úkolem bude najít Knihu věšteb, pomstít otce a porazit záludného Mummraka!

Dojmy z první čtyř dílů mám veskrze pozitivní. Jasně, nejde o žádné anime plné psychicky rozervaných hrdinů, ani dvě přeživší samice neukazují kalhotky, ale to přece nevadí. Celková kompozice staví na osvědčené polarizaci dobro/zlo a cílové skupině bude masírovat mozečky klišovitými poselstvími o potřebě spolupráce, nabývání moudrosti, úctě k menšinám a starším a tak podobně. Nevadí mi to. Na odreagování je to rozhodně záživnější podívaná než většina průměrných anime letošního roku. Postavám tentokrát japonská animace víc než sedí, všechny jsou „sexejší“ než před 26 lety, kdy původní série vznikla:) Pro kočkofily v podstatě povinnost, pro DanQa téměř životní nutnost.