Co se týká děje, shrnul perex pravděpodobně vše podstatné. Kantai collection je totiž seriálem na motivy stejnojmenné populární webové hry. Do role hlavní hrdinky byla vybrána nezkušená torpédoborka Fubuki, která byla právě převelena do své první reálné flotily. Celý děj se tak bude točit kolem jejích pokroků a příhod, které bude zažívat s ostatními lodičkami z flotily i mimo ni. Mimo ni proto, že flotila v Kancolle pojetí může sestávat z „až“ šestice plavidel a celý repertoár dostupných dívek čítá něco kolem sto padesáti, remodely nepočítaje. A když už je sakra jednou máme, byla by to škoda je nevyužít, ne?

Než se dostanu k celkovým dojmů z prvních dvou dílů, malá odbočka k původní hře. Jak je asi patrné, Kancolle jsem stejně jako spousta dalších členů komunity poměrně náruživě jeden čas hrával a mít dostatek času, hrával bych i nadále. Hra totiž nabízí to, co většině západních browserovým freemium titulům chybí. Má slušně zpracovanou herní mechaniku, random dropy, s nimi spojené grindění a expování, nezbytnou frustraci a zároveň kvalitní arty lodiček a ještě kvalitnější namluvení. Pokud můžu soudit z vlastních zkušeností, byly to hlavně výkony dabérek, které mě ze začátku do hry vtáhly. Čert vem ty stovky hezkých artů v manga stylu, ale desítky vět a frází pro sto padesát lodí namluvené tak, aby je bylo možno poměrně bezpečně odlišit? To jsem ještě nezažil. Proto jsem byl ve chvíli, kdy ohlásili vznik anime, trochu na vážkách – na jednu stranu jsem se těšil, protože správně zvládnutá adaptace by měla znamenat dabérský koncert a grafické orgie, na druhou se bál, protože pár ušlápnutí vedle a máme tu další nepovedený zlobastl na poli generických harémovek.

Nu, nakonec to dopadlo, jak to dopadlo a za sebe můžu říct, že jsem hodně spokojený. Animace sice místy zaškobrtá už v prvním díle, ale to je v tuto chvíli snad jediné, co můžu jako hráč sérii vyčítat. Kompozice mi naprosto vyhovuje – stejně jako ve hře, kde admirála reprezentujete vy, ani v anime není jedinkrát ukázán, je ukázáno, jakým způsobem se na dívkách bere bojové vybavení, prostředí využívá celkem hojně herní předlohy a složení jednotlivých flotil otevírá interakce všemi směry. Dabérky odvádějí slušnou práci, a i když Ajane Sakura musí mít nejspíš občas pocit, že většinu dílu mluví jen ona (dabuje asi osm různých lodiček z toho tři z flotily hlavní hrdinky), už v prvních dílech se mihne menší armáda postav. Pro neznalé to musí být matoucí, já si své oblíbenkyně užíval. Když k tomu přidám fanservis pro fanoušky válečných plavidel (autoři hry se snaží využívat reálného vybavení kdykoliv to jen jde a adaptace se toho drží) a téměř nepřebernou zásobu inspirace na cosplaye, můžu seriál jen doporučit.

Další informace: anidb (en), ANN (en), Akihabara (cz)