Co vám mám povídat, děj seriálu se bude zaměřovat na dva stěžejní prvky. Na období válčících států a na prohlubování přátelství Keidžiho a Naoea (jeden by si až vykloubil čelist, když to má vyslovit). Jedním z autorů předlohy je Tecuo Hara, kreslíř veleznámého Hokuto no ken (pro lamky Fist of the North Star), proto jsem si sliboval poměrně epické souboje. Bohužel jsem tak trochu pozapomněl na jednu z hlavních propriet Tecuovy kresby – svalouše. Že je něco špatně mi došlo hned v prvních pár minutách prvního dílu (a to ani nemluvím o šoku ze zjevení místní krásky (na následujícím obrázku).

Legendy musí vynikat, proto proti běžným Japoncům působí oba protagonisté jako obři. Ostatní muži jsou jim po ramena, ženy po prsa a sloužící, aby byla dokonale podtržena jejich důležitost, jsou rovnou vyhrbení trpaslíci, Tyrionova typu, s intelektem českého poslance po mozkové mrtvici. Kdyby to působilo jenom o drobet méně macho, nejspíš bych se seriálem neměl až takový problém, Torika ještě celkem dávám, ale čeho je moc, toho je příliš. A autoři musí ještě dál přikládat pod kotel. V prvním díle tak lačný divák najde všehovšudy dvě scény, které lze se sebezapřením považovat za bojové. Zbytek tvoří rozvážné pohyby i mluva hrdinů, hluboké pravdy, záběry na sakurové lístky a hra na biwu. To už jsem měl naprostou jistotu, že tento seriál mému vkusu rozhodně nesedne. Jenže to nee, je to pořád málo divné, je nutné ještě víc zatlačit na pilu. Ve chvíli, kdy vleze jeden hrdina do bordelu a okouzlen sakurovými lístky usedá vedle druhého, aby na něj následujících několik minut vrhal pohledy plné úcty a mužného obdivu míseného s hlubokým zaujetím, začala má, už tak dost prošedivělá kštice rychle ztrácet barvu.

Co jsem to zase proboha viděl? Historical martial arts action my ass! Zásadně se snažím nehledat v ničem různé moderní gay náznaky, ale sakra, některé pasáže v tomhle seriálu jsou machogay takovým způsobem, že by ve srovnání neobstála ani nabídka Mirka Dušína, že Jarkovi Metelkovi olíže šlehačku z jeho pevné chlapecké hrudi. Každý jednotlivý kousek působí naprosto normálně, ale dohromady z toho režisér se střihačem dělají kousek, ve kterém opravdové chlapské kamarádství vypadá jako úvodní scéna historického gay porna. O nějaké zajímavější animaci se zatím také nedá mluvit, statické až běda a i postavy vypadají každou chvíli trochu jinak, jakoby úplně nedržely tvar. Až se to bojím komukoliv doporučit. Sám nemám na další díly odvahu, ale co já vím, třeba bromance ustoupí, potom by to mohlo stát za zvážení. Autorům bych ale stejně pro jistotu doporučil změnit opening na tento:

Další informace: anidb (en), ANN (en), Akihabara (cz),