Prvotní zápletka, která může za to, že spousta mých kolegů nadšeně čeká na další díly, vypadá vskutku více než lákavě. Blízká budoucnost, Rozšířená realita (augmented reality) součástí běžného života, roztomilé dívky a jako hlavní hrdina vyžraný a zamindrákovaný záprtek Arita, který nesnáší jak své tělo, tak hnusnou realitu. Ve škole ho šikanují, z holek má sám panickou hrůzu, protože trpí utkvělou představou, že se jim hnusí atd. Jenže jednoho dne před něj z výšin svého trůnu sestoupí Kurojuki, školní hvězda, idol všech srdcí a pravidelná návštěvnice Aritových snů (kvůli kterým se nesnáší ještě víc). A jako kdyby samo zhmotnění vlhkých snů nestačilo, hned mu nabízí možnost uniknout z tohoto hnusného světa. A to (jak jinak) pomocí speciální hry, která bez okolků zneužívá jak Rozšířenou realitu, tak dostupné prostředky Velkého Bratra. Stejně jako většina diváků, ani Arita nepřemýšlí a jde do toho.  Sice tuší, že to nebude jen tak za nic, ale sakra… kdo by do toho nešel?

Do této chvíle všechno v pohodě, člověk sedí a nadšením hltá každý další frame. Jen bude zvědavé sledovat, jestli prvotní nadšení vydrží, až začne divákům docházet, že přes parádní setting a sestavu hlavních hrdinů, jde stále o klasickou a oblíbenou šablonu soubojovo-ecchi light novel. O ničem jiném totiž Accel World není a tipuju, že tak do 5. dílu už to bude jasně patrné (těch pár drobných spoilů mi snad odpustíte). Ve světě AW spolu Burst Linkeři (hráči) bojují o Burst pointy. S jejich pomocí můžou v kritický okamžik zastavit realitu (1s = 16 minut), promyslet si reakci a pak ji zase rozjet (velmi šikovné při písemkách). Postupně „levelují“ a ti nejsilnější z nich (králové) smrdí těsně pod nejvyšším levelem a zachovávají status quo. Samozřejmě, že pod vedením Kurojuki se Arita pouští do boje a chce na nejvyšší post. Takže ano, čeká nás sice nestandardní, ale přesto fajto (určitým způsobem dost podobné Air Gear). No a jak už to tak chodí, ve chvíli, kdy se ukáže, kdo je opravdová nová hustohvězda na scéně, začíná se v Aritově objevovat jedna lolitka za druhou. A pak, že je vám paladin lvl80 k ničemu! Přiznám se, že jsem poměrně zvědavý, jak bude adaptace tyto scény interpretovat. Novela nabízí spoustu velmi lechtivých scén s dívkami ve věkovém rozpětí 10-16. Zdá se ale, že pekla ve stylu Vampire bund se bát nemusíme. V seriálu jsem zatím nezaznamenal, že by civilnímu avatarovi hlavní hrdinky na rozdíl od novely lezla lolitkovská ňadra. Na full frontaly z předlohy tak radši zapomeňte.

K předloze jsem se dostal před nějakou dobou, když jsem hledal japonskou obdobu 1/2 prince. Část jsem přeslabikoval a docela mě bavila. Jenže to na mě bylo trochu moc znaků a málo obrázků, tak jsem to časem vzdal. Za sebe jsem tedy rád, že se konečně dočkala adaptace, poslech a sledování animáku je mnohem snazší (mimochodem, v létě se anime dočká i Sword Art online, přes kterou jsem se k AW dostal). Jak budou spokojeni ostatní nejsem schopný posoudit. Některé nejspíš čeká vystřízlivění, na druhou stranu loliconi by mohli mít radost (přesto, že se v seriálu lechtivých záběrů nedočkají). Tvrdit, že jde o nějaké must see, rozhodně nebudu. Autor sice přistupuje k síti a propojení s realitou kreativně a tlustý hlavní hrdina je mimo žánr hentai velká rarita, ale jak vám to zevšední… Na druhou stranu jsem z novely přelouskal jen tři díly.

Další informace: anidb (en), ANN (en), Akihabara (cz),