V odkazu najdete zmíněný článek. Je sice delší, ale pro pochopení mých (neméně dlouhých) výtek je jeho čtení nezbytné. Až ho dočtete, můžete směle přejít k jednotlivým bodům. Možná někdo namítnete, že jich není tolik, kolik by mohlo, ale já jsem přece jenom tvor líný a opravovat v článku gramatické chyby nebo dohledávat detaily ke konkrétním sériím (viz bod 4) by prostě vyžadovalo víc úsilí. To už místo toho radši časem napíšu něco vlastního. Pokud bych měl okomentovat článek jako celek, tak nápad má dobrý a chvályhodný, bohužel provedení je opravdu čistě blogové bez jakéhokoliv přesahu. Autor doluje z paměti propletené vzpomínky a dojmy, které se ani nesnaží zasadit do správného rámce nebo jakkoliv ověřit. Ve finále tak vzniká článek o něčem, co vlastně nikdy ani neexistovalo, neexistuje a nejspíš ani existovat nebude. A teď už do práce! Update: Na žádost autora původního článku jsem své komentáře z části ozdrojoval. Z části proto, že jsem zlý člověk a nebudu za ostatní dělat jejich domácí úkoly. Navíc vážně přemýšlím, že bych si z těchto dat mohl střihnout přednášku a nerad bych si vystřílel munici
Nejdřív oprava těch větších faktických chyb:
1. Pragocon 2004: Manga.cz měla místnosti dvě a Howl se nepromítal (ani nemohl, šel do kin o tři čtvrtě roku později). Ani BSG fenomén nemohl začínat, protože se začal vysílat až na podzim téhož roku. Dokonce ani Stargate ještě neměla vlastní linii a doby její největší fandomové slávy byly hudbou daleké budoucnosti.
2. Rozšiřování anime, A+ a různé generace: A+ začal vysílat ve zkušebním vysílání těsně před koncem 2004, diváci si ho ve větší míře začali všímat až o prázdninách 2005. Fox kids už tehdy neexistoval (vizte jeden z dalších bodů). Ve stejném období se ale začal v největších městech rozmáhat kabelový internet. V roce 2005 tak došlo těmito spojenými vlivy k prvnímu širokému omlazení komunity (předtím zahrnovala téměř výhradně vysokoškoláky, kteří měli internet na kolejích nebo si pořizovali UPCčko na priváty). Nakopnutí pouze jedním vlivem je proto sporné. Další vlny pak byly přímo úměrné penetraci internetu do českých domácností a to až zhruba do roku 2009. Od tohoto roku už nelze odlišit, kdo začal anime sledovat proto, že se dostal k internetu, od toho, kdo začal chodit na druhý stupeň a prostě do anime dorostl. Z tohoto důvodu bych si dnes netroufl generace jakkoliv dělit, škatulkovat nebo počítat.
3. Naruto a „narutardi“: Fox Kids (Jetix) začalo Naruta vysílat v roce 2007 (konkrétně 12.02.2007). Fanbase kolem seriálu se ale začala tvořit o pár let dřív. V době, kdy byla založena konoha.cz (27.11.2006), už bylo přeloženo přes sto dílů anime a počet pasivních fanoušků se počítal ve stovkách. Už v té době si „ti skuteční otaku“ na fanoušky Naruta stěžovali, protože prý „neuznávají nic jiného“. Lidi s malým přehledem v komunitě pak tato „nová vlna“ zasáhla až v době svého vrcholu, v roce 2008. Bylo to mimo jiné proto, že internet už měl kde kdo a objevil se první velký skupinový cosplay – právě z Naruta (tým s ním vyhrál soutěž na Animefestu a inspiroval spoustu dospívajících k tomu, taky si nějaký kostým udělat). O prázdninách došlo k přelití trendu směrem k Advíku, takže se dalším neznalým lidem „Narutardi“ pevně zapsali do paměti. Do roku 2010 došlo stran projevů fanoušků k útlumu a dneska už tvoří Naruto cosplaye jenom malý díl celkové kostýmové skládačky.
4. „sesterské seriály“: Promiň, ale tady to máš v podstatě celé špatně, opět jde jen o tvé osobní dojmy a mají jen malou návaznost na realitu. Rozepisovat se o podrobnostech k jednotlivým zmíněným seriálům i jejich penetraci u nás by ale bylo příliš na dlouho. Doporučuji si o jejich počátcích něco přečíst a přidat k tomu i zmiňované HxH.
5. „TV stanice A+ po své transformaci na Animax začala ztrácet kvalitu, nenakupovala nové seriály, neřešila posunuté titulky, neměla v ČR žádného živého pracovníka a letos Animax skončil.“ Pravdivá je pouze informace o ukončení vysílání Animaxu. Po transformaci došlo ke zlepšení kvality, část titulkových problémů postupně odpadla (i když se drobné výkyvy objevovaly až do konce). Stanice také nakoupila Death Note, Honey & Clover, Soul Eater, Bleach nebo FMA: Brotherhood. K překladům pro tuto stanici se také konečně dostali zkušení fanoušci, takže jejich kvalita značně vzrostla (týkalo se minimálně Naruta, FMA nebo Gankutsuou).
6. „Fox Kids vysílající mnoho dobrých animovaných seriálů (převážně ne-anime) se přeměnil na Jetix a okolo roku 2009 skončil.“ Ano, Fox Kids se přeměnil na Jetix, ale to už v roce 2004, na komunitu kolem japonských animáků neměla tato změna žádný dopad, stejně jako na programovou skladbu. Navíc neskončil, v září 2009 se transformoval na Disney channel a jeho sledovanost pozvolna roste.
A teď k autorově představě o conech, cosplayích, lidech na nich a tak vůbec:
- „Zatímco ještě před 2+ roky byly cony zaplaveny přímo Naruto fandy…“ – Nope. Před dvěma lety, tj. v roce 2012, byly cony zaplavené vším možným, doba čistokrevných fanoušků Naruta je dávno ta tam. Jak jsem psal výš, k rozbití této iluze došlo už někdy v roce 2010. Navíc mám podezření, že zaměňuješ „cony“ a „Advik“, protože třeba na Akiconu nebo Pragoconu jsem záplavu Naruto fandů nikdy nepocítil. Loňský SnK boom byl v tomto ohledu podstatně patrnější.
- „letos byly k vidění cosplay na světové! úrovni a to hned několik a desítky a desítky obyčených, které ovšem ještě před časem představovaly vrchol.“ – Možná jsi zaspal vývoj, ale od roku, kdy posíláme lidi jako reprezentanty ČR na EuroCosplay do Londýna (tj. rok 2010), jde kvalita skokově nahoru. Tímhle vyjádřením podle mě dost shazuješ lidi, kteří měli kostýmy na podobné úrovni už před rokem nebo dvěma.
- „Obdobná situace byla i na přednáškách přímo o anime… …jste doslova v loji“ – tady jde o čím dál častěji se vyskytující problém slabších přednášejících, většinou kašlou na nějakou zevrubnější přípravu, protože „co vím já, ví přece každý, stačí sledovat anime 10 hodin denně“. Nesouvisí to nijak zvlášť s vývojem komunity, pouze s vývojem jednotlivců.
- „Shrnuto a podtrženo, kvalita Naruta šla tak dolů, že se komunita přeorientovává na Bleache“ – No, no, no. K tomuto nedošlo ani nikdy dřív, tím méně teď, kdy trpí Bleach stejnými problémy (a technicky ještě nižší kvalitou). Nikdy v minulosti nenastal v české komunitě odliv od Naruta kamkoliv jinam, ani se Bleach, OP, FT nebo Soul Eater nepřiblížili sledovaností Narutovi. Ano, všechny jmenované seriály sledují i lidé, kteří by si o Naruta ani kolo neopřeli, ale tento efekt nelze zaměňovat za odliv. Stejně tak nelze považovat stávající diváky Naruta za přeorientované na Bleach jen proto, že ho také spolu s tunou dalších šónenovek sledují. Věř tomu nebo ne, ale dneska sleduje mainstreamová otaku populace tak pestrý výběr, že je občas dost problém se orientovat, a i ten skalní Narutard si pustí SnK nebo Gay swimming.
- „První a druhá generace …….. teď definitivně odpadá“ – Samozřejmě, protože odrostli, mají rodiny a spousty jiných zájmů. On ten nadšený fanouškovský zápal člověka drží, jen dokud nemá co jiného na práci. Naruto, nové série nebo dokonce noví otaku, za to nemůžou.
- „Podle mého odhadu přišlo cca 3000+ návštěvníků a skoro všem bylo +- 20 let“ – Nope. Advik patří vedle LP turné a 4fans k akcím s nejnižším věkovým průměrem. Průměr kolem 20 let bude horko těžko nahánět i Akicon, který ho mívá obecně nejvyšší. Odhad ti tady znepřesňuje selektivní vnímání „sobě blízké“ věkové skupiny. Pro srovnání – letošní Animefest měl věkový průměr někde mezi sedmnácti a osmnácti.
- „bude čas dotáhnout fandom konkrétních velkých sérií doslova k dokonalosti – jak ostatně už letos cosplay naznačovala.“ – Proč nám tohle děláš? Viděl jsi vůbec ty kostýmy? Doba „všichni cosplayujeme XYZ“ je nenávratně pryč. Jasně, pro radost si lidi každý rok vyberou něco ukrutně trendy (minulý rok a letošní rok třeba SnK, rok předtím to zase bylo samé SAO, čím dál víc cosplayerů máme také herních – co jsem viděl fotky, tak zatím nejzajímavější kostýmy z letošního Adviku jsou z League of Legends), ale jinak se cosplayují rozličné série, fan věci, hry, dokonce i dosud nezfilmované knížky. O tom, že mimo Naruta se u nás nedá hovořit o uceleném fandomu jakékoliv jiné série, ani nemluvě.
- „Strašidelný je ale pohled někam za rok 2020, kdy všichni vyjdou školy a nebudou mít čas. Jestli se něco nezmění, může nastat “fan“ vakuum.“ – ne, strašidelný pohled to není. Třeba to lidi prostě přestane bavit, a bude. To se stává, dneska už taky nenajdeš moc lidí, kteří by si vyměňovali céčka nebo poslouchali Michala Davida. Na druhou stranu… největším aktuálním talentům cosplay scény je dnes 15-17 let. Největším legendám mezi českými cosplayery je přes 24. Kolik bude těm mladým a nadaným v roce 2020? Ano, jak píšeš dál, cony se určitě budou transformovat a možná ve stávající podobě skončí a nahradí je čistě herní akce jako Lolcon nebo 4fans, ale o lidi bych se fakt nebál.
Ze začátku jsem se snažil být korektní a faktický, ale jak jste si asi všimli, postupem času mě to pustilo a tak mé komentáře získávají na kousavosti. Omlouvám se, není to zrovna profesionální, ale koneckonců jsem na svém písečku a muselo to ven. Celý rant prosím berte jako varování a ukázku toho, jak může dopadnout vaše práce, pokud jste líní si ověřit základní informace a váš výtvor se posléze dostane do rukou někomu, jako jsem já. Nejen, že budete za lamu, ale zároveň můžete u svých čtenářů lehce přijít o důvěryhodnost. Protože pokud se pletete tolikrát i u snadno ověřitelných věcí, jak na tom asi budou vaše ostatní články?
18 komentářů
(#)
Nebavim !! >.<
(#)
Slušné rozebrání nezajímavého článku.
Jen nezapomeň, že teď si určitě nejenom mně poskytl možnost omlátit ti o hlavu, jak Bártův nápis na tabuli, tak i poslední odstavec tohoto tvého článku, kdykoliv k tomu zavdáš příležitosti.
(#)
Ano, jen jsem čekal, jestli se ozveš dřív ty, Christof nebo Astrak
(#)
Ha a ja to nestihl .. a Hintzu mi dokonce pochvalil Gankutsuou, no neverim
Ale presne jak pise Grek1, kousavy Hintzu kritizuje nejakou advik fuserinu amaterskeho pisalka .. ale cetlo se to dobre 
(#)
Teda, včera jsem to četla a měla jsem hrozné nutkání smolit nějakou odpověd. Dík, žes to vzal za mě, Hintzu

Já každopádně patřím k té zmiňované „2. generaci“ a jedním z jejích znaků je imho i to, že se rádi pitváme v těchto věcech (na kolik generací dokážeme rozčlenit současnou komunitu, jak bylo za „starých časů“ lépe nebo vlastně ne apod.) Většina z nás to ale dělá jen soukromě
Pro mě bylo relevantních posledních několik odstavečků na pěknou nostalgii. (Kaname, vogo! Kde je jí konec? Mně úplně vypadla z paměti o.0.) Zbytek mi přišel trochu mimo (v porovnání s mými zkušenostmi z conů, co se týče věku i počtu návštěvníků).
Jsem zvědavá na ty oficiální statistiky Advíku, na FB měli na události nahlášeno 1,5k lidí, že by se to na akci zdvojnásobilo mi přijde trochu nereálné…
(#)
Houby nereálné. Vždyť loni jenom v tělocvičně měli 1000 lidí. Ty se naprosto evidentně jenom pokoušíš poškodit tuto největší tuzemskou akci zaměřenou na anime, „japonsko“ a hry!
(#)
Lusi: No pro mě za mě tam mohlo být klidně 3k lidí, nezapomínej, že šlo o dvě oddělené akce s jedním vstupným a v jedněch prostorách. Lolcon samotný měl přes 1.2k přihlášených. Navíc u Adviku dlouhodobě funguje efekt násobných návštěvníků než kolik je přihlášených. Prý to dělají hlavně návštěvy domácích + nákup vstupenek přes ticket pro.
Nemůžu sloužit žádnými údaji, na akci samotné jsem nebyl a ani článek ji krom opravy chyb neřeší.
(#)
Aha, já myslela, že ty akce byly nějakým způsobem oddělené, jen probíhaly ve stejné škole. Tak to je zas moje neznalost. Každopádně jsem ale pořád zvědavá na ta oficiální čísla.
Chápu, že Ticketpro může zdvojnásobit počty přihlášených na stránkách, tam jich ovšem je jen 686 včetně nezaplacených (tedy položek, někteří tam mají objednáno víc lístků). Ale možná tam ještě přiskočilo pár set rodičů nebo tak něco
(#)
Ahoj,
ty nejsi trochu kousavý, ta arogance z tebe doslova stříká v každém odstavci
Neodpustíš si narážky na gramatiku (o jaké chyby jde?), řeči o tom, že stránka se 7000 návštěvami a 15.000 články je blog, že ty články, ač si je nečetl, nemají úroveň a podobně.
Celkem pobavilo vzhledem k tomu, že jsem v článku dal odkaz právě na tento tvůj blog, pokud by někoho skutečně zajímaly podrobnosti.
Ano, podrobnosti – když napíšu, že jsem na prvním Pragoconu byl „někdy před 10 lety“ nemyslím automaticky rok 2004 – TO bych napsal, ale možná taky rok 2005.
Sám vidíš, že když si vypsal pouze podobné drobnosti, hate-článek ti nabobtnal na několik A4, jak by dopadl ten můj?
Na rovinu říkám, máš jasně lepší přehled, ale to neznamená, že je můj článek špatný.
Tak tedy alespoň trochu konkrétně.
body 2., 3. zřejmě? (nějaké podklady by to chtělo) správná upřesnění, nevyvrací nic, co sem napsal.
4. Ano, argument „máš to celé špatně“ je skutečně úderný.
5. Tak tady asi zapracoval můj „dojem“ a generalizoval sem až moc, ale určitě stanice za mnoho let nakoupila mnohem méně materiálu, než měla při startu. Nakoupení hrstky nových věcí v průběhu celých let je výsměch. Co si pamatuju, titulky byly posunuté čím dál tím víc/častěji – vážně pochybuju, že máš víc než já – dojem, čím bys své tvrzení dokázal.
6. Konkrétní datum nepíšu, tj. ano znovu díky za upřesnění ale chybu tam nemám
Ke změně programové skladby došlo, to vím určitě, některé dobré seriály ustoupily do pozadí/zmizely úplně.
Pokračování Disney Channel? To je vtip doufám, D-CH je nebe a dudy oproti starým stanicím. A za pokračování ho považovat prostě nejde, jenom proto, že je zaměřen taky na mládež.
7??. Klíčové je znaménko „plus“ 2+, v podstatě říkáš co já, že Naruto pomalu, ale jistě upadl už před lety.
8??. Dovozuješ něco, co sem nenapsal. To, že oceňuji kvalitu kostýmů letos a říkám, že v minulých letech byly vrcholem ony obyčejné z dneška, je přece pravda! Jen na rozdíl od tebe sem přesně nenapsal: „Od roku 2010 je to ….“.
9. Přednášky dle tebe nemají žádnou vypovídací hodnotu o obecném povědomí… no myslím, že mají. Když určité věci nezná ani přednášející, těžko je budou znát řadoví návštěvníci. Říkej tomu třeba logická úvaha.
10. „Nikdy v minulosti nenastal v české komunitě odliv od Naruta kamkoliv jinam,“
Zde si sám protiřečíš viz bod 7. Sám tvrdíš, že popularita Naruta upadla už někdy před x lety, do cosplayů už se nikdo moc nehrne, do přednášek taky ne, sám tvrdíš, že lidé co dříve sledovali jen Naruta nyní sledují jiné seriály (nebo „i“ jiné). Jestli toto není odliv popularity tak už skutečně nevím co
11. Odrůstání, samozřejmě, tvrdím někde něco jiného?
12. Věk účastníků. Ano, zde sem se mohl skutečně seknout, proto sem napsal „+-„. Jestli takový údaj z nějakého zdroje máš, bude zajímavé průměrný věk znát přesně.
Závěrem dodám, že článek musí být především pro čtenáře stravitelný a takové je píšu. Pokud mám někde vyloženou chybu, vždy uvítám reakci a upozornění. Jak bylo předesláno při odkazování na konkrétní článek, případná upřesnění byla tentokráte extra vítána.
Z nějakých hate flamů už sem, ale vyrostl, snad se to jednou podaří i tobě ,-)
(#)
Myslím, že zkresleně vnímáš, co jsem napsal, a zároveň obaluješ formulace, které jsi použil sám. Takže popořadě:
Možná jsi to přehlédl, ale nevyjadřuji se k celým stránkám, pouze ke konkrétnímu článku, který vzhledem k pojetí považuji za blog post nikoliv článek na webu, který se prezentuje jako služba. Opět se nikde nevyjadřuji ke kvalitě ostatních, jen v závěru nastiňuji otázku, jak lze podobné zkreslování faktů brát.
ad 1) Píšeš před 10 lety, nikoliv „někdy“ – logicky tedy dovozuji, že jsi mluvil o 2004, nikoliv o 2006, ve kterém se Howl promítal. Jasně, jsou to jen dva roky, kdo by se staral. V roce 2006 už měla navíc manga sekce místnosti tři.
ad 2) a 3) data událostí se dají dohledat na internetu, totéž penetrace internetu atd. Dílčí údaje viz sociologický průzkum, který jsem tehdy dělal a jehož dílčí výsledky byly prezentovány na Animefestu 2007.
ad 4) Ano, máš špatně. Dohledávat časové údaje, prodejnosti, outsourcing a sledovanost k jednotlivým kouskům by mi zabralo víc času než jsem ochotný investovat. Ale zkusím ti dát pár nástřelů. Co vím, snad s výjimkou pauz se v Japonsku nepodařilo Narutovi ve sledovanosti na One Piece ani dotáhnout. Detaily viz ANN. Podobné je to v prodeji mang. U nás pro změnu (a tady čerpám z průzkumů pro Zoner press, který měl přes 2k respondentů) i v roce 2009 Naruto naprosto kraloval popularitě, Bleach, který měl v té době venku přes 200 dílů dokázal oslovit necelou polovinu, One Piece pak pouze pár lidí. Jako vždy v minulosti vedly popularitu šónenovky, proto nelze mluvit o betonování. Prostě to pro mainstream nikdy nebylo jiné, nekonečná série jako komunitní pojící prvek a k němu hromada jiných. Jedno jestli DBZ, HxH, YYH nebo Gundamy či Marcossy. Pokud mohu soudit podle posledních dvou průzkumů (2009 a 2012), ani poslední roky se tento trend nemění. Lidi sledují pár svých nekonečných sérií a zhusta to doplňují seriály různých žánrů (u kluků primárně ecchi a rabukome).
ad 5) ne, kupodivu, co se dostal A+ pod správu Sony (Animax), paradoxně nakoupili víc seriálů než měli při startu. Dal jsem ti jen krátký výčet, ale všechno to lze snadno dohledat na internetu. Pokud ti nestačí mé tvrzení (dělal jsem stanici párkrát QC na žádost českého a posléze maďarského zastoupení), můžeš se klidně obrátit na China v diskuzi, ten překládal zmiňované Gankutsuou.
ad 6) „chybu tam nemám“, jen si pleteš stanice, které vysílaly víc věci pro mladší děti s odrostlejším Jetixem, který začal vysílat otaku-like seriály včetně Shaman Kinga nebo Naruta. Stejně tak pozvolný vývoj stanice (tj. nahrazení kreslených věcí populárnějšími hranými) bych nebral jako ukončení ale vývoj. Nicméně budiž, na tomto se neshodneme.
ad 7) výmluvy, viz zbytek toho, co jsem psal. Šlo o iluzi vyvolanou partami cosplayerů a začátečníků a navíc se nějak šířeji týkala jediného conu. Ty to předkládáš jako celokomunitní fakt.
ad 8) nikoliv, pokud jsi to myslel jinak, špatně jsi to formuloval. Můžeš si udělat anketu, jak to lidé pochopili, ale pokud pod 2+ nemyslíš 4+, moc z toho nevytěžíš.
ad 9) Ne, po šestnácti letech na conech jsem ochoten tvrdit, že nemají. Navíc Advik není stran komunitního povědomí úplně reprezentativní vzorek (půlka návštěvníků spíš čistokrevní gameři, zbytek většinou anime nováčci). Pokud se zeptáš zkušenějších, znají takové HxH prakticky všichni.
ad 10) Ne, to se možná jen špatně chápeme. Naruto cosplaye už nejsou tak „in“ (počet Naruto cosplayerů roste, ale procentuálně to díky ostatním kostýmům hodně padá), ale lidé ho sledují a čtou dál. Takže jaké Naruto upadl už před lety? Myslíš, že mě živí vzduch?
ad 11) Ano, ve svém článku tvrdíš, že odpadá, protože se jim nechce do sledování nových dlouhých sérií, takže odpadají, pokud se tomu nepřizpůsobí nebo nemají rádi specifický subžánr. Což samozřejmě není pravda.
ad 12) Opět – „skoro všem bylo +-20 let“ vypadá o hodně jinak než „skoro všem bylo +-17“ ono se to nezdá, ale ty tři roky udělají hodně. Jako zdroje mám dlouholeté statistiky Animefestu, někde i starší statistiky Adviku, fb metriky AFka, Akiconu a Natsuconu + odhady jejich orgů. Pokud by i to bylo málo, mám i nějaké demografické průzkumy Zoneru a dokonce i své vlastní, které používám na přednáškách.
Stravitelností pro čtenáře se ohání maximálně tak bulvár. Já se taky snažím psát tak, aby se to dalo číst, ale to ještě neznamená, že si u rekapitulujícího článku budu cucat informace z paměti. Co se týká zmíněných chyb – zahlédl jsem překlepy, chyby přísudku s podnětem, u některých přejatých slov si nejsi jistý skloňováním ani rodem a tak. Běžné věci, nepitval jsem se v tom. A pokud můj příspěvek zabral celkem asi 4 normostrany, kolik by zabral tvůj původní, kdyby sis informace dohledal? No pravděpodobně zhruba polovinu, protože bys vypustil všechny své mylné dojmy a místo snahu o rekapitulaci něčeho, o čem máš jen vágní ponětí, bys napsal článek se zážitky z conu.
(#)
Začínám se děsit okamžiku, kdy začne někdo podobně rejt do mého blogu. Nestačím se divit, jakou reakci je schopen vyvolat podobný článek. Asi začínám být starý otaku,už mě podobné věci výrazněji nerozrušují
(#)
Já bych si troufnul škatukovat fandom tak, že drtivá většina lidí starších dvaceti pěti let se dostala k anime skrz cizí televizi. RTLII hlavně.
Je to škoda, při ohlédnutí, tohle http://youtu.be/NCC_-1gVE5Q je vůči moonlight densetsu docela zvěrstvo.
(#)
Můj článek byl koncipován jako
a) Můj osobní názor na budoucnost otaku komunity u nás – a výčet vysvětlení, na základě čeho jsem k tomuto názoru došel. O připomínky jsem si při odkazování na jiných stránkách vyloženě říkal.
Nikde není tvrzeno nic jiného.
b) Výčet zážitků z letošního Advíku.
c) Krátké shrnutí osudu jednotlivých stránek a TV stanic.
Tvůj článek je koncipován jako cituji „varování a ukázku toho, jak může dopadnout vaše práce, pokud jste líní si ověřit základní informace“.
Přesto u tohoto svého článku sám neuvádíš snadno dostupné a nezávisle ověřitelné zdroje pro svá tvrzení – ani jednou. Jak tedy svůj článek přesně myslíš, tak, že pokud někdo najde v cizím článku nepřesnosti, měl by tento tvrdě kritizovat bez zdrojů pro tuto svou kritiku? Je toto tvá rada, jak kultivovat komunikaci na internetu, blogování?
Tak tedy znovu a podrobně.
1. Ano šlo o rok 2006, tedy ten rok co se promítal Howl, SG měla vlastní přednášky a nBSG začínala nabírat popularitu, děkuji za upřesnění. Kdybych myslel 100% ně rok 2004, napsal bych rok 2004, ostatně jak to činím dále v článku – to jsem nenapsal.
2. Já tvrdím, že vysokorychlostní internet pomohl šířit popularitu anime, a že toto bylo umocněno spuštěním TV stanice A+.
Ty rozporuješ pouze cituji
“Nakopnutí pouze jedním vlivem je proto sporné.“
Nezlob se, ale jednak špatně chápeš psaný text a jednak sám říkáš, že pro toto své tvrzení nemáš důkaz.
Odstavec ukončuješ, svým názorem “netroufl generace jakkoliv dělit, škatulkovat nebo počítat.“ Výborně, ale já si troufl, na základě existence prvních dvou vln dovodit, že existuje 3. a 4. vlna příznivců Naruta. Máš jak dokázat opak?
3. Nauč se používat uvozovky, slovo narutardi v mém článku nikde není, nebo nejde o citaci?
Já tvrdím, že ta stanice začala vysílat Naruta okolo roku 2006, ty, že 2007. Co není jasné na slově okolo?
Dále píšu, že se následně začal rozmáhat Naruto a to masově. A ty, že vrchol byl někdy okolo roku 2008.
Kde si co odporuje? A máš třeba pro tvrzení, že byl v roce 2008 vrchol popularity nějaké důkazy, ne tvrzení, ale důkazy prosím – i když to nijak nerozporuju! A upřesni co popularitou myslíš, jednou uvádíš sledovanost v JP, pak prodejnost mang u nás (což je asi těžko směrodatné), následně počet cosplayerů… nejsem z toho moudrý.
4. Tvůj přístup k tomuto bodu v původním článku, má být ukázkou toho jak “se má blogovat“? Znovu se ptám, o čem tvůj článek vlastně je?
Ale tedy, co se týče Japonska cituji sám sebe “za všechny změny přímo v Japonsku zcela určitě Naruto nemůže“. Tím odpadá tvůj argument o úspěšnějším OP v Japonsku.
Teď cituji tebe “ U nás pro změnu …. i v roce 2009 Naruto naprosto kraloval popularitě“, “Bleach … dokázal oslovit necelou polovinu“, “nelze mluvit o betonování“.
Takže na jednu stranu říkáš, že Naruto naprosto kraloval popularitě u nás, Bleach byl druhý? Ale zároveň popíráš, že by se cokoli změnilo oproti minulým létům, i když zase dále tvrdíš, že i v roce 2014 je Naruto stále populární. Sory, ale skutečně se v tom co tvrdíš nějak zamotávám, žádní Dragonboloidi, Hakushoidi dřív nebyli… zato ty a zbytek světa zná Narutardy a i ve tvém “správném“ článku padne Naruto celkem 6x! Podivuhodné, pokud jde jen o další seriál.
5. Ne, já si nic dohledávat nebudu, otočme si to pro jednou. Prosím předlož důkazy, že na Animaxu nebyly opakovaně posunuté titulky. Já vím opak. Stanice později po své transformaci nové seriály ve větším nenakupovala a trend byl jednoznačně útlum – proto také ukončila činnost.
6. Znovu, tvoje tvrzení nekolidují s naprosto ničím, co tvrdím já. Dopad byl vysílání Naruta na oné stanici.
Další tvé narážky, jsou většinou hledání chyb, kde nejsou.
Pokud napíšu 2+, myslím tím dva PLUS, jestliže ty tvrdíš (a nic víc si ve svém článku nepředložil), že to bylo už roku 2010, tak si to s ničím co píšu já, neodporuje.
Lautr to samé s odhadem, znovu opakuji ODHADEM stáří návštěvníků – já napíšu, +-20, znovu opakuji PLUS MÍNUS. A ty začneš tvrdit, že je věk 17. A to bez toho, abys na akci byl nebo měl relevantní data z Advíku 2014. Nezajímají mě žádné jiné akce o těch sem se nezmiňoval.
Dál tvrdím, že ne každému staršímu otaku se chce sledovat několik set dílné seriály. Ale nikdy sem neřekl, že je to jediný důvod klesající aktivity. Snad i průměrně inteligentnímu jedinci dojde, že když stárnutí beru jako relevantní faktor na mladší fandy, platí i pro staré. Zase hledáš chyby kde nejsou.
Tvé tvrzení, že “Advik není stran komunitního povědomí úplně reprezentativní vzorek“ je sice fajn, ale pokud budeme hodně přísní a celou polovinu návštěvníků budeme ignorovat, zvednou ti ruku 3 lidi z 200 namísto 400. A než se začneš zas chytat slova, ne nepočítal sem návštěvníky velkého sálu přesně a je úplně jedno jestli jich bylo třeba 300.
Prosím, ukaž mi alexpoň ony pravopisné chyby, věřím, že tam mohou být, ale je typické, že si je konkrétně neukázal.
A mohl bych pokračovat, skutečně mohl, ale mám silné tušení, že by to nikam nevedlo. Trochu ti nehraje do karet, že se nechováš podle toho, co píšeš.
(#)
Článek jsem doplnil, doufám, že to aspoň trochu pomůže. Zbytek už jen stručně:
ad 1) ano, už jsme slyšeli.
ad 2) přečti si, co jsi napsal. Možná ale opravdu neumím číst a výrazy „vysokorychlostní internet už existoval“ + „Tak pomalu vznikala druhá vlna“ + „to pravé nakopnutí“ jsem měl dekódovat jako „jedno umocňovalo druhé“. Moje chyba. Cílovky obou služeb (kabel + internet) se sice v té době značně lišily, ale třeba tomu opravdu rozumíš lépe a lidé mi v průzkumech podle lhali.
Co se týká vln – jak je chceš definovat? Jsem nultá, mínus první, první? Co lidé, kteří začali koukat 2002-2004? Druhá nebo třetí? Nebo ještě první? Ano, v době zakládání tohoto blogu bych měl asi ještě dost ega na to je nějak šmahem rozdělit podle osobních pocitů. Ale po šestnácti letech od prvních prvopočátků komunity? Ne, mysli si, že jsem vyměkl, ale už tam ty ostré předěly nevidím. Spíš hodně jemně prolnutých zón.
ad 3) nejde o citaci, ale o ironizující označení. Pejorativum hojně používané pro označení této skupiny fanoušků. Proto je v uvozovkách. Zbytek asi nemá smysl moc komentovat, zkus si to přečíst pořádně, možná pochopíš, proč jednou mluvím o jedné věci a jindy o jiné.
ad 4) Čím má být tento článek je napsáno v úvodu i závěru. Zbytek vývodů tohoto bodu jsem tak docela nepochopil, promiň.
ad 5) zdroje doplněny do článku, pokud jsi líný klikat, Za rok a půl jako A+ bylo uvedeno zhruba 21 sérií (přesné číslo se mi nepodařilo dohledat, existuje tu velký pool překryvu kvůli dokupování licencí a dalších dílů seriálů), zbylých zhruba 48 titulů už šlo ven pod hlavičkou Animaxu. Co se týká titulků – můžeme se dohadovat. Mám zdokumentováno, že ještě v roce 2008 ve čtyřech sledovaných skladbách byl problém u konkrétních dílů YYH, Inuyashy, Kiddy Grade a Ayakashi Ayashi. A to jak titulkový (titulky k jinému dílu, posunuté o „reklamy“ nebo v jednom případě i k jinému seriálu). U nově nasazovaných kousků jsem problémy nezaznamenal, ke snížení napomohlo i rozšíření dabingu.
Mé další narážky, stejně jako všechny předtím se týkají přesnosti údajů.
„Prosím, ukaž mi alexpoň ony pravopisné chyby,“ Nebudu ti dělat korekturu ke článku.
Tušení, že to nikam nepovede, máš naprosto správné. Ty máš pocit, že jsi v právu a já že jsem zaujatý starý hater, já mám pocit, že ty jsi defensivně agresivní a úpravy a vysvětlení tě nezajímají. To není zrovna situace, ve které by mohlo dojít ke shodě.
(#)
Nevím jestli si děláš legraci, zdroj: wikipedia.org
A přepisování článku, tak aby nebylo poznat co bylo v původním.
Oháníš se chybama, ale žádné v článku nenajdeš, když tvůj článek nebyl jeden velký pokus o korektur, tak co tedy?
Užij si svou „pravdu“.
(#)
Měl by sis na tu anál pořídit nějakou mastičku. Ať nejsi tak frustrovaný. #ProTip
(#)
Je mi jasné, že tu práce vystupuji v roli podomního prodejce, který vnucuje lidem zboží, o něž nikdo nežádal. Pravda je, že jsem vážně v roli člověka, který potřebuje cosi „prodat“ a nemůžu jen tak zahodit šanci na skvělou obchodní příležitost se zavedenou firmou jako je ta tvá. Proto tě chci, hintzu (a vlastně tak trochu i tvé čtenáře), touto cestou o něco požádat.
Pokoušíme se vybudovat slovník české fanouškovské komunity. Jako veterán české otaku scény máš mnoho cenných vědomostí. které by se nám hodili. Byla by pro nás výhra, kdyby někdo, kdo se dobře orientuje v poněkud jiných vodách než my, napsal nějaké to heslo, třeba o výrazných japanofilních osobnostech v České republice nebo o historii českého cosplayování. Nebo kdyby aspoň občas shlédl na ty „hlouposti“, co tam naplácali jiní. Zvětšilo by to šanci, že neuvízneme jen ve faktech týkajících se našeho nejbližšího okolí.
Za každou pomoc budeme vděční. Když si na to čas nenajdeš, já to asi víc než pochopím. Protože po pravdě, proč jako bys měl.:) Nu, mně ale ruka při praní této prosby neupadla.
Ta naše nově narozená otevřená encyklopedie je tady: http://cs.fanpolis.wikia.com/wiki/Hlavni_strana
(#)
Razere, když pominu všechno ostatní, hintzu má pravdu v tom, že je text plný pravopisných chyb (o stylistice raději začínat nebudu). Ale ne, on je prostě zaujatý a ty chyby si vymyslel nebo co…
Tak jen z prvního odstavce, ať to máš i z jiné ruky. Odůvodňovat nebudu, viz například Pravidla českého pravopisu.
Takže cituji:
Letošní Advík, který je největší tuzemskou akcí zaměřenou na anime, japonsko a hry mě donutil se zamyslet nad vývojem otaku (fanoušci manga/anime) komunity u nás, ale dost možná i jinde ve světě. Došlo mi, že vývoj se dostal do jakéhosi rovnovážného bodu a pokud se nic dramatického nestane přímo v Japonsku, nic moc se příštích nejméně 5-10 let měnit nebude. V následujícím článku se pořádně rozepíšu, jak sem k tomuto závěru došel, včetně nutného shrnutí historie a na konec zhodnotím i samotný Advík.
-Japonsko s velkým
-…hry, mě donutil…
-…bodu, a pokud se…
-…jak jsem k tomuto…
-historie, a nakonec…
Mácta.
Napiš vlastní komentář