EvolutionOfOtaku-smaller

Bylo nebylo, před mnoha a mnoha lety, v době, kdy část čtenářů tohoto blogu byla ještě v plenkách (někteří ani to ne), došlo k pádu totality a tím i otevření naší země západní zábavě. Zejména potom německým satelitním televizím, které již v tu dobu začaly vysílat japonské animované seriály. Jako důsledek se začali i na našem území objevovat mladí diváci, kterým nestačil pravidelný porevoluční přísun Disneyovek a Hromkoček. Tito lidé postupně stárli a poté, co odešli na vysoké školy, začali pozvolna zjišťovat, že nejsou tak docela sami. Podobně postižených bylo totiž víc. Tisíciletí se chýlilo ke konci a na našem území začala pozvolna vznikat první komunita fanoušků japonské animace. Protože od této události uplyne letos již deset let a já už byl několikrát požádán o přednášku na toto téma, rozhodl jsem se sepsat sérii článků o tom, jak se za tu dobu komunita vyvinula a kam se za oněch deset let posunula.

Sérii proto, že jde o téma příliš komplexní, aby šlo popsat v jediném článku, a já bych nerad něco podstatného vynechal. Navíc je dost možné, že ke konkrétním tématům budou mít někteří ze čtenářů své postřehy a připomínky, a já bych nerad, aby se jejich příspěvky v diskuzi slily v jeden nepřehledný chumel jen proto, že jsem vytvořil jeden monstrčlánek.  Mým cílem je postupně čtenáře seznámit s tím, jak vznikaly první komunity a jak vypadá situace dnes, kam se posunuly webové stránky, jací byli první fanoušci a jaká je situace dnes, prostě ukázat, co vzniklo z původně několika málo nadšenců.

Profesor Kočičák

Pokud budete mít nějaké zajímavé informace, fotky či tipy, nebojte se napsat do diskuze, případně na mail či icq. Sice kvůli různým částem článku oslovuji, koho můžu, ale i tak je dost možné, že nějaké téma/zajímavost přehlédnu nebo zapomenu zmínit.  Netvrdím, že z mé strany půjde o stoprocentně objektivní popis (přece jenom z části budu vycházet z toho, jak si minulost pamatují různí lidé a současnost budu popisovat svýma očima), ale právě proto máte možnost mé případné nepřesné informace poopravit.

Odkazy:
Moudra profesora Kočičáka: DanQ
Thumbnaily a bannery: Jarník