A udělal jsem dobře. Arisa se sice od prvního okamžiku tváří jako naprosto typická šódžo manga, ale pod klasickou kresbou a archetypálními charaktery je ukryt zajímavě stavěný příběh. Arisa a Tsubasa jsou dvojčata, která doplatila na rozvod rodičů. Každému z nich totiž připadla jedna dcerka a tak dříve nerozlučné dvojici nezbývá než si dopisovat. Za 3 roky, po které se neviděly, vyrostly obě v dívky okouzlujícího vzhledu a fascinujících mravů. I když každá jiných. Zatímco z Arisy je megainteligentní a krásou omračující superpopulární předsedkyně třídy, ze které by měl co do dobroty srdce mindrák i Mirek Dušín (tady podobnost s reálnou verzí trochu hapruje), Tsubasa kámoší s drsnýma chlapama, nenechá se sebou zametat a s kde kým vymete podlahu (tohle by sedělo!). Když se po letech dopisování konečně potkávají, obě závidí té druhé… a také se poměrně rychle ukazuje, že život Arisy není zdaleka tak veselý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Respektive… Tsubasa si to uvědomí až ve chvíli, kdy její milovaná sestřička skočí z okna.

Díky stromům rostoucím pod oknem přežije, ale upadá do kómatu a podle názoru lékařů to vypadá, že se vlastně ani probrat nechce. Tsubasa to nemůže nechat jen tak a tak se s malou pomocí vydává přijít celé věci na kloub. Jak jinak než tím, že se za Arisu přestrojí a vydává se za ni ve škole. A tady končí všechna sranda. Zdánlivě bezproblémoví studenti totiž ukrývají nehezké tajemství. Samozřejmě, že od tohoto typu mangy nemůžete čekat konspiraci na úrovni 20th Century boys nebo Bokurano. Ale… tak nějak jsem si při čtení právě na tyto kousky vzpomněl. A také na Battle Royale. Konspirační teorie se vrší jedna na druhou a ksichtíky krásných chlapců jsou odsouvány do pozadí (speciálně pro některé čtenářky – ne sobě vzájemně, prostě nejsou terčem zájmu). Aktuálně dostupné kapitoly jsem tak zhltal v podstatě na posezení.

Manze by se sice dalo vyčíst, že konspirace není tak drsná jako v prvním uvedeném případu, takže při prvním výskytu určitých postav bude protřelá čtenářka dobře vědět, jakou úlohu budou mít, ale ono to až tak nevadí. Čte se dobře a to je oč tu běží.Jméno Natsumi Andō také nepatří k těm úplně neznámým, možná jste někdo přišli do styku s jiným jejím dílkem jménem Kitchen Princess. Aktuálně je venku 5 booků japonsky (5. vyšel před dvěma měsíci) a čerstvě také 1. book anglicky (vyšel 26.10.2010). Pokud by někdo doufal, že bychom se Arisy mohli dočkat i u nás, musí si tak na rok nechat zajít chuť. V Japonsku totiž patří pod křídla společnosti Kodansha, která na náš trh prozatím vstup neplánuje. Ale nezoufejte, třeba se časem dočkáme.

coverNázev: Arisa [ARISA]
Autor: Natsumi Andō [安藤なつみ]
Rok vydání: 2009
Délka: 5+ (1. EN)
Vydavatel: Kodansha (jp), Del Rey
Další odkazy: ANN, Amazon