Že se chystá pokračování této legendy mých dětských let, jsem věděl, ostatně pilotní dvouhodinový díl se objevil už v únoru. Již tehdy jsem neodolal a podíval se na něj. Byla to tragikomedie netušených rozměrů a kritika na ní nenechala nit suchou. Přes to se po slibu, vše předělat, nakonec Knigth Rider 2008 dostal do výroby. A autoři dodrželi své slovo. Překopali kde co a tak je samotný seriál ještě horší než pilot. Co jsem komu udělal, že mé vzpomínky dostávají takové šoky?

Aby nedošlo k omylu – v žádném případě neglorifikuji původní seriál, žádný skvost to nikdy nebyl, jen tak z nostalgie jsem se o prázdninách na pár dílů podíval a mnohdy se mi na tvář vloudil pobavený úsměv při hereckých pokusech Davida Hasselhoffa. Jeden by si řekl, že takto průměrnou záležitost, kterou dnes poměrně rovnocenně nahrazují hoši z Kobry 11, půjde jen vylepšit. Omyl. Kdyby se autoři alespoň pokusili o nadsázku, nebo záměrně dělali ze seriálu frašku. Bohužel, oni to myslí smrtelně vážně.

Již v pilotním díle nám hlavní hrdina ukazuje, že je pořádný macho, kterému nedělá problém mít v posteli dvě ženské najednou, aniž by na sebe tyto žárlily. Vzápětí je divák seznámen s mladou FBI agentkou, které taktéž nedělá problém si v noci v baru narazit holku. Vzhledem k tomu, že jde navíc o agentku afroamerického původu, odbývají si tím scénáristé dvě politicky korektní mouchy jednou ranou. Jaký výchovný účinek na mládež to bude mít, raději neřeším. Po seznámení děj začne ubíhat tempem vpravdě zběsilým – tak zběsilým, že je důležité do děje vložit několika minutové dialogy hlavní hrdinky s mluvícím autem, které jsou tak strašně o ničem, že libovolná stránka deníku Blesk je záživnější (včetně těch s reklamou), aby si divák vydechl. Mluvící auto je poté kapitolou samo pro sebe. Nejen, že vyměnili stylovou káru za sporťák nižší kategorie, ale ty vychytávky, co najednou umí! Mění barvy, vzhled, zvládá promítat na čelní sklo vozu a v neposlední řadě je díky nanotechnologii neprůstřelné – ovšem pouze v případě, že máte náhodou zapnutý počítač, jinak je z něj po pár výstřelech cedník. Jo a málem bych zapomněl – určitě váží víc než pořádná lokomotiva.

Díky tomu se poměrně záhy vyřeší i závěrečná honička (proč to tak hrdina neudělal rovnou a místo toho se s protivníky pět minut honí po prázdné silnici, se mne neptejte, já to nenapsal), když je KITT použit jako zeď, o kterou se naprosto rozseká čtyřtunové SUV. Samozřejmě, padouši v něm umírají bez ohledu na to, kde zrovna sedí, ti co mají přežít, mají jen lehké škrábance – bez ohledu na to, že nebyli připoutaní. Ve chvíli, kdy na pohřeb hrdinovy matky přichází sám Michael Knight, aby prohlásil otřepanou frázi „jsem tvůj otec“, už člověk ani nemá sílu se smát. To už jsem jen čekal, kdy se zjeví průsvitný Devon a pronese „nechť tě síla provází“. Mé očekávání bylo ovšem dalece překonáno. Kamion byl zjevně nepraktický, takže nové zázemí nalezl KITT na palubě boeingu, který se vydává směr… PRAHA! Scéna, kdy je z letadla letícího nad opuštěnou silnicí, na jejímž pozadí vykukuje panorama hradčan, spuštěna rampa a z ní vyjíždí KITT do akce, nemůže nechat chladného žádného moraváka. Jihovýchodní část Prahy totiž pokrývá roztomilá pustina, nápadně připomínající tu americkou.

Opravdu jsem doufal, že to horší už být nemůže. Autoři se však překonali. Kameramana, který jediný se v pilotu snažil, seč mohl (marně), nahradili někým, kdo tu divnou mašinku drží v rukou zřejmě poprvé a designéři auta dostali jasně na srozuměnou, že model Viper už dneska nefrčí a že nanotechnologie musí být v první řadě vidět! Zjevně jim také pustili poslední trhák Michaela Baye, protože po doběhnutí velmi akční sekvence, při které se KITT mění ze sporťáku do „turbo módu“ a plynule z něj „přeskládáváním“ do SUVčka a následně zpět do sporťáku, jsem se musel opravdu držet, abych si nezakřičel „Autobots, roll out!“. Mimochodem turbo mód znamená to, že se z KITTa vynoří modré trysky a jeho podvozek dostane úžasný modrý tuning. Úplně vidím, jak si to cpou tuzemští „tuzéři“ na své škodovky místo populárního červeného „jezdítka“.

Díl má zhruba 40 minut a bez mučení se přiznám, že jsem ho nezvládl dokoukat, musel jsem proklikávat. Tajný agent, který si oholí celé tělo, aby se nepřítel nedostal ke vzorku jeho DNA či solární pohon KITTa (gundam 00 WTF!) na mne byli příliš. Další ze vzpomínek vzala za své. Jen doufám, že někdo neudělá remake filmu Eva tropí hlouposti – to bych asi nepřežil.