Hype kolem Avatara mě minul velkým obloukem, takže jsem jen nevěřícně kroutil hlavou nad frenetickým opěvováním tehdy ještě nehotového filmu. S postupujícím časem jsem se doslechl, že ten týpek co dal světu epický Titanic chystá hustoscifi, které pohne a zatřese filmovým průmyslem. Poté jsem shlédl trailer a začal jsem se bát, aby toto dílo nebylo filmovým ekvivalentem stěhováka s Alzhaimerem. Aby toho nebylo málo, viděl jsem ho s dabingem, který by dovedl vyděsit i člověka, kterému se líbil dabovaný Hermes (Futurama) nebo dr. Zoidberg (tamtéž). Už z traileru bylo jasně patrné, že půjde o mnohokrát vyprávěný příběh a překvapivých momentů bude ve filmu pomálu. Distributor navíc moudře rozhodl, že češi musí vidět film ve 3D česky dabovaný, protože titulky jsou fuj a my bychom si sledování vůbec neužili. Nebudu vyprávět, o čem má film být, kdo to náhodou neví, mrkne na trailer.

Kde já už tohle jenom viděl…Vyzbrojen tímto těžkým kalibrem jsem se dnes vypravil do kina na Avatara v jeho finální a nablýskané podobě. Na rozdíl od mých natěšených kamarádů jsem nečekal vůbec nic. A podle jejich reakcí jsem dobře udělal. Jejich zklamání je o to horší, že svému oblíbenému rejžovi věřili a měli opravdu přehnaná očekávání. Nechci tvrdit, že by šlo o špatný film. To ani náhodou. Jen… to prostě není moc dobrý film. V podstatě od první minuty je i průměrnému divákovi jasné, za co dal v kině ony hříšné peníze. Cameron z plátna chrlí vizuální skvosty jeden za druhým a snaží se dokázat, že na tento kousek se opravdu vyplatí jít do kina. A to ještě na 3D verzi. Proč? Ne proto, že by film ve 2D nějak extra ztrácel na kvalitě, ale proto, že u 2D se budete méně kochat a víc vás to bude svádět k zapojení mozku. A jak to uděláte, jste v háji. Sledovat ho doma na PC stažený, je jen ztrátou času. Cameron dotáhl vizuální stránku filmu až na samou hranici toho, co dnešní technologie umožňují. Není tu nic nového, jen prostě všechno co už jste někde viděli bere a řemeslně dopilovává na vyšší úroveň. To je věc, kterou tomuto snímku nelze upřít a také věc, kvůli které stojí za to ho vidět. Bohužel je asi jediná.

Nebo tohle…Herecké výkony jsou spíše průměrné, někdy až na hranici béčkových direct to DVD filmů (věrohodnější vědci byli i v Jádru, velitel žoldáků naprostý archetyp atd.). Člověk má problémy uvěřit jejich dialogům či je vůbec tak nějak… vstřebat. V podstatě nejuvěřitelnější je Jake Sully v těle Avatara v první polovině filmu. Jeho fascinace novým prostředím, čarokrásným lesem a domorodkou s roztomilýma malýma kozičkama je nakažlivá a pochopitelná. Jenže kdykoliv otevře hubu, aby z ní vyloudil některou z mnohokrát ohraných frází, dostává tato uvěřitelnost zřetelné trhliny. Herec tu není tak úplně na vině, za to může sám mocný James a jeho scénář. Ten je tak klišovitý jak jen může být a opět ukazuje, že slovo „epický“ je v poslední době synonymem pro „parádně vypadající sračka“. V příběhu snadno poznáte Pocahontas nebo Tanec s vlky, ale tím výčet inspirace zdaleka nekončí. Scenérie už jste potkali v různých hrách (např. série Myth), celé scény potom působí jako okopírované z Naušiky či Mononoke a „legendární létající hory“ zespoda až nápadně připomínají Laputu. Je vidět, že se James na Battle Angel Alita připravuje opravdu důkladně. A ostatně toto kopírování není nic, co by mu mohl mít člověk za zlé. Tedy kdyby se sakra aspoň trochu snažil o tu příběhovou část. Když za celých 160 minut nenarazíte na pasáž, která by vás překvapila a místo toho potkáte hned chvíle, kdy si říkáte „tak a teď musí přijít nějaká hrozně debilní hláška, poslední dvě minuty je pro ni vytvářen prostor“, nepotěší vás to. Tím spíš, že hláška opravdu přijde a v češtině zní ještě trapněji než v originálu. Zlatý Arnold. Vkrádá se mi do duše temný pocit, že Cameron prostě na diváka naprosto kašle a jestli jeho příběh budou lidé v kině prožívat,  je mu putna.  Mimochodem v barevném lese, plném fosforových barviček všeho druhu jsem si vybavil doupě Poison Ivy z Batman a Robin.

Počítačové displaye a mapky jsou v Avatarovi vážně luxusní.Samostatnou kapitolou by pak mohl být překlad a dabing oné 3D verze. Zvukově žádné novinky ani pokusy, vše sedí na svém místě. Bohužel se to tak docela nedá říct o hudbě, kterou by si tento velkolepý blockbuster určitě zasloužil originální. Nejsem žádný soundtrackový fajnšmekr, takže když si já vybavím v průběhu filmu, že jsem danou melodii už někde slyšel, je něco dost v nepořádku. Dabing díky bohu nebyl zdaleka tak zlý, jak jsem se po shlédnutí traileru obával. Sigourney má svůj „klasický“ hlas a i část ostatních postav je celkem v pohodě poslouchatelná. Dokonce  došlo i na předabování pasáží, kdy se mluví v rodné řeči domorodců. Pokud mne nešálil sluch, nejsou předabovány všechny a tak diváka v jedné části filmu čeká zajímavý zvukový zlom. Překlad také jako celek tak nějak ušel, jen bohužel není překládáno do češtiny, ale do pražštiny. Za mariňáky mluvící stylem kluků ze žižkova opravdu nedík. Ale co se dá dělat, stejným jazykem na nás mluví čím dál víc i televizní obrazovka, proč by mělo být plátno výjimkou.

Drsné a čestné pilotky nesmí chybět.Kdybych to měl shrnout – Avatar je kouzelné pestrobarevné pozlátko, které pokud chcete někdy vidět, musíte do kina a ideálně na 3D verzi. Koukat kdekoliv jinde, ať je vaše domácí kino sebevětší, je ztracený čas. Na plátně vám to totiž tak pitomé nepřijde a jenom samotnou vizuální stránkou se vydržíte ty necelé tři hodiny bavit aniž byste museli koukat na hodinky. Navíc působí opravdu pěkně, když se neustále vydáváte na toulky dozadu za plátno (nemám moc rád věci vyletující před plátno, ale prohloubení prostoru „dozadu“ je zvl. v tomto případě vážně mňamka). Krom vizuální stránky však toto fantasy nepřináší vůbec nic nového. Schválně píšu fantasy, protože se scifi nemá tento snímek společného vůbec nic (nefunguje ani elementární fyzika). Je to prostě krásně barevná pohádka pro masy.

PS: Nevadí mi jemně zakomponovaná ekologická agitka. Když ale hrdinové v ty nejdebilnější okamžiky pronáší fráze typu „lidé si svůj svět už zničili“ nebo „na Zemi už žádná zeleň nezůstala a teď zničí i tu vaši“ je to dost na pěst. To se sakra Cameron bál, že to průměrný amík nepochopí z jemných narážek?