První Gundam se začal vysílat v dubnu roku 79, je tedy starší než valná většina českých fanoušků anime. Za necelého půl roku tedy oslaví třicáté narozeniny. Za tu dobu se změnilo mnohé a pravověrní fanouškové se k dnešním sériím často raději ani neznají. Jediné, co zůstává podobné jsou mechové a slovíčko gundam. Byť každou chvíli znamená něco jiného. Kdo by si myslel, že se jednotlivé příběhy odehrávají v jednom vesmíru jako je tomu například v přímém konkurentu gundamu Macross sáze, bude překvapen. Settingů se tu střídá celá řada a vyznat se v nich je poměrně nadlidský úkol – ostatně vizte tento graf.
Prvním gundamem, kterého jsem viděl já, byl SEED, první ze „zatracovaných i opěvovaných“ „nových gundamů“. Bavil jsem se nemálo, tato mecha telenovela mne docela pohltila a já do sebe ládoval díl za dílem. Hrdinové byli plni emocí, vnitřní rozervanosti atd., prostě jak říkám, mít ho popsat člověku, který anime nezná, zkusím to přes Esmeraldu. Psal se rok 2003 a spolu se mnou postupně SEED mánii propadla spousta brňáků. O rok později studio Sunrise přišlo s pokračováním zvaném „SEED DESTINY“. Jak se ukázalo, název byl zvolen příznačně, protože se pro celý gundam merchandising tato série stala osudovou – alespoň v mých očích.
Druhé přikázání nám nakazuje nebrat jména Božího nadarmo, nicméně při sledování SD mi z úst vyklouzávalo až neuvěřitelně často. Není proto divu, že jsem seriál někde kolem šestnáctého dílu znechuceně odhodil. Kdo by se chtěl dobrovolně rouhat či sebepoškozovat. Autoři se totiž rozhodli přidat seriálu na dramatičkosti a postavám na barvách a výrazu. Jejich jednání tak přesně v duchu argentinských telenovel přestává dávat smysl, jejich příčetnost kolísá a vynořují podobně postižené postavy. Vyčerpáno tímto eposem si dalo studio Sunrise rok voraz a mezitím se vyřádilo na skvostu jménem Code Geass, aby se posléze vrátilo s Gundam 00, který nechává SEED daleko za sebou.
Proti všem předpokladům mnohých z vás, nebudu tvrdit, že „záchodový“ gundam je škvár, sračka nebo tak něco. Animaci má špičkovou, hudebně jde také o skvělý zážitek a jeho zábavnost se vymyká běžným stupnicím. Ptáte se proč? Pravděpodobně tipujete správně. Je to díky postavám a scénáři. Právě díky nim tento seriál sledoval (a druhou sezón sleduje) každý, kdo se chce cítit dostatečně IN. Koumáci ze Sunrise dospěli k závěru, že přepálené emoce SEEDu už dnešnímu fanouškovi přijdou nudné a plytké a přidávají na obrátkách.
Hlavní hrdiny tvoří spolek více či méně vyšinutých exotů, kdo nemá alespoň malinkou fobii či psychózu umírá velmi velmi rychle, nebo si nějakou stejně záhy pořídí. Intenzitou emocí překonává i „vaši pravidelnou dávku emocí“ v podání Rodinných pout či jak se ta hrůza nyní jmenuje (už vím! Jsou to Velmi Křehké Vztahy!). Hrdinové jsou proto ve vypjatých okamžicích zabíráni s detailem na oči, neboť jak je známo, těmi se v anime pocity vyjadřují nejlépe. Stejnou kvalitou se vyznačuje i samotný scénář, deus ex machina vyskakuje na pódium tak často, že se ani nestíhá vracet do zákulisí a musí mít dubléra. Postavám je poté naroubován protějšek, rival či další psychóza, aby měly co řešit a vůči čemu se vymezovat. O emocích a problémech je poté po vzoru Steva a Brandona nutno stále dokola mluvit, to kdyby to náhodou hloupému divákovi nedocházelo. Nejlépe zásadní informaci zopakovat dvakrát. Nepřipomíná vám to něco?
Citliví a romanticky založení jedinci si u jednotlivých epizod popláčí („Já Setsuno budu plakat za nás oba!“), zvrácení ne-až-tak-úplně-romantici při sledování žerou plnýma rukama popcorn a hýkají smíchy, když hrdinové prožívají vnitřní krize, a pseudointelektuálové si rvou vlasy a neustále se nahlas podivují, jak mohou takovou hrůzu vůbec sledovat. Odpověď je snadná – i je totiž „záchodový“ gundam svým zvráceným způsobem baví. Nedokáží ho odložit, protože jsou zvědaví, čím vším se ještě scénáristé zvládnou prohřešit. Přesně jak jsem již zmínil – tento seriál se díky tomu vymyká běžným měřítkům zábavnosti, protože stejně jako třeba u Kriminálky Anděl si v něm téměř každý typ diváka najde to své. Skoro bych se až přimlouval za to, aby ho TV Nova koupila, před zprávami místo nekonečné Ulice by se 00 vyjímal znamenitě. Já bych se tedy díval určitě, Setsuna v podání Mádla a Allelujah okořeněný hlasem Kotka, to by byla paráda!
7 komentářů
(#)
Ano, nemozem len suhlasit. Gundam 00 je serial, u ktoreho sa pobavi kazdy bez rozdielu na pohlavie, farbu pleti, intelekt alebo vierovyznanie. Pravda, kazdy trochu inym sposobom
(#)
Ehm, tedy netušil jsem, že Hintzu si tu huntuje (a možná nejen duševní)zdraví pro dobro ostatních. Je vidět, že programoví surrealisté žijí mezi námi dále… Jinak co se mě týče ty úplně staré Gundamy neznám, viděl Gundam Wing sérii, ta se mi vcelku dost líbila, pak jsem viděl Turn A Gundam, který byl sice značně rychlošípácký a idealistický, ale i tak se mi líbil a bavil mě. Gundam Seed mám nějaký ten měsíc (ne-li rok) doma stejně jako jeho pokračování, jsem tedy zvědav, co na to budu říkat. Jinak studiu Sunrise se sérii Code Geass zabodovalo minulý týden jsem všech 50 dílů, viděl, byť k posledním dílům a celkovému vyznění mám výhrady, pořád je to nadprůměr, první série je dle mého vynikající, ale vidím to tak, že dalším Gundamům se asi raději vyhnu obloukem, zejména tomuto.
A na závěr, ať žije Macross!
(#)
Myslím že zrovna výraz „skvost“ u Code Geass je v tomto článku myšlen opravdu s velkými uvozovkami. Čili milí Vavčo, věř tomu že tvůj vkus a vkus například Hintzua se bude v tomto ohledu nejspíš dost rozcházet a tedy je dost pravděpodobné že pokud se ti líbil Code Geass, může se ti líbit i Gundam 00. Ostatně cílové skupiny mají oba seriály +- stejné.
A k samotnému článku. No ať se na to každý dívá z jakéhokoliv důvodu, sledovanost roste, Sunrise si mne ruce a pokud to půjde takto dál tak se určitě dočkáme hromady podobných seriálů. Proč taky netočit dál něco co zjevně sledují mraky lidí.
Co by za to dali ty údajně propracované, intelektuálně náročné a logicky bezchybné seriály nad kterými všichni tři jejich fanoušci hýkají blahem.
(#)
Ehm, já zase mecha tolik nežeru, jen jsem vždycky zvědavý, cože to velká spousta lidí sleduje, tak se čas od času podívám také, já vím, je to ošklivé nechat se ovlivnit masou. Jinak, já si té recenze cením hlavně z toho důvodu, že je vtipná a varující, skutečně netoužím po Gundam OO a dalších podobných věcech. CG jsme sledoval i kvůli grafické stránce rád, ty postavy od Clamp se povedly. Čili jak říkám nejsem masochista a programový surrealista, sledování těchto věcí u mě bylo spíše výjimečným jevem, než programovou činností. Ale chápu, že může bavit sledování i těch nejhorších věcí, otázka je jak dlouho, já se také rád zasměju, ale do tohohle bych nešel. Minimálně tento rok je zajímavější program Real Drive, Blade of Immortal, uvidíme co se vyvine z Casshern Sins. Jaká série mě letos potěšila nejvíce, je jasné z mého příspěvku k jisté recenzi zde.
(#)
Kdo viděl původní Gundam Wing (00 je přeci jen jeho předělávkou pro moderního diváka) zabaví se více – hledání souvislostí, porovnávání kvality atd…u Sunrise sérií (hlavně Gundam universa) je největší problém praktická nesmrtelnost postav (ti hlavní záporáci umírají až ve final bitvě, ale ne všichni se vydrží dívat na 49 dílů vesmírné telenovely a 1 díl akce, že?) i ta jediná “hlavní“ postava, která umřela v první sérii se prakticky vrátí (sorry, ale kdyby ten nový borec nebyl alespoň jeho dvojče!);stejně jako CG (hlavně druhá série) je Gundam 00 příjemná, nenáročná, akční, drahá…a trošku pitomá série
(#)
Ano. Když se ke „kovošrotu“ přistupuje s vypnutým cyberbrainem tak to může být zábavný výplach po náročném dni. Třeba CG R2 ve mě vyvolává salvy smíchu svou absurdní teatrálností, politickou angažovaností (vykastrovaní Číňané, to je bingo) a maniodepresivním solipsistickým Lulánkem. Scénáristé ale roztáčí dějový kolotoč tak vehementně, že je stále, na co se dívat. A pak ať klidně Taniguchi hořekuje, že to není jeho pravá vize. Vždyť se to prodává jak rohlíky. Naštěstí stále existuje alternativa. Dovolím si říct, že letošní line-up Production I.G nezklamal. Když chci anime, které žánrovou nálepku sci-fi nosí oprávněně, vím kde hledat. Jdu si pustit 20ku Real Drive a dát nějaké železo do sběru…
(#)
Krásné a abych parafrázoval: řekl si skoro všechno. Jen těchto pár výhrad pod špičkovou animací si představuji něco jiného a prozatím se v zachodovém gundamu sunrise moc nevytáhl. Ano dals si větší pozor na kontrolu kvality nežli u druhé řady code geass ale bitvy jsou stále hlavně prostřihy sólových operací strojů a recyklované záběry se začínají množit. Za špičkovou tuto animaci označím až tehdy uvidím li opravdu akci, kde se bude každá jednotka pohybovat samostatně a to i vrámci formace, až bude Trans-Am něco jiného nežli prostý posun po pozadí a střihač a kameraman předvedou, že dokáží i atmosférické záběry a napínavé přechody. Jinak Kenji Kawai stále válí.
Napiš vlastní komentář