První Gundam se začal vysílat v dubnu roku 79, je tedy starší než valná většina českých fanoušků anime. Za necelého půl roku tedy oslaví třicáté narozeniny. Za tu dobu se změnilo mnohé a pravověrní fanouškové se k dnešním sériím často raději ani neznají. Jediné, co zůstává podobné jsou mechové a slovíčko gundam. Byť každou chvíli znamená něco jiného. Kdo by si myslel, že se jednotlivé příběhy odehrávají v jednom vesmíru jako je tomu například v přímém konkurentu gundamu Macross sáze, bude překvapen. Settingů se tu střídá celá řada a vyznat se v nich je poměrně nadlidský úkol – ostatně vizte tento graf.

Prvním gundamem, kterého jsem viděl já, byl SEED, první ze „zatracovaných i opěvovaných“ „nových gundamů“. Bavil jsem se nemálo, tato mecha telenovela mne docela pohltila a já do sebe ládoval díl za dílem. Hrdinové byli plni emocí, vnitřní rozervanosti atd., prostě jak říkám, mít ho popsat člověku, který anime nezná, zkusím to přes Esmeraldu. Psal se rok 2003 a spolu se mnou postupně SEED mánii propadla spousta brňáků. O rok později studio Sunrise přišlo s pokračováním zvaném „SEED DESTINY“. Jak se ukázalo, název byl zvolen příznačně, protože se pro celý gundam merchandising tato série stala osudovou – alespoň v mých očích.

Druhé přikázání nám nakazuje nebrat jména Božího nadarmo, nicméně při sledování SD mi z úst vyklouzávalo až neuvěřitelně často. Není proto divu, že jsem seriál někde kolem šestnáctého dílu znechuceně odhodil. Kdo by se chtěl dobrovolně rouhat či sebepoškozovat. Autoři se totiž rozhodli přidat seriálu na dramatičkosti a postavám na barvách a výrazu. Jejich jednání tak přesně v duchu argentinských telenovel přestává dávat smysl, jejich příčetnost kolísá a vynořují podobně postižené postavy. Vyčerpáno tímto eposem si dalo studio Sunrise rok voraz a mezitím se vyřádilo na skvostu jménem Code Geass, aby se posléze vrátilo s Gundam 00, který nechává SEED daleko za sebou.

Proti všem předpokladům mnohých z vás, nebudu tvrdit, že „záchodový“ gundam je škvár, sračka nebo tak něco. Animaci má špičkovou, hudebně jde také o skvělý zážitek a jeho zábavnost se vymyká běžným stupnicím. Ptáte se proč? Pravděpodobně tipujete správně. Je to díky postavám a scénáři. Právě díky nim tento seriál sledoval (a druhou sezón sleduje) každý, kdo se chce cítit dostatečně IN. Koumáci ze Sunrise dospěli k závěru, že přepálené emoce SEEDu už dnešnímu fanouškovi přijdou nudné a plytké a přidávají na obrátkách.

Hlavní hrdiny tvoří spolek více či méně vyšinutých exotů, kdo nemá alespoň malinkou fobii či psychózu umírá velmi velmi rychle, nebo si nějakou stejně záhy pořídí. Intenzitou emocí překonává i „vaši pravidelnou dávku emocí“ v podání Rodinných pout či jak se ta hrůza nyní jmenuje (už vím! Jsou to Velmi Křehké Vztahy!). Hrdinové jsou proto ve vypjatých okamžicích zabíráni s detailem na oči, neboť jak je známo, těmi se v anime pocity vyjadřují nejlépe. Stejnou kvalitou se vyznačuje i samotný scénář, deus ex machina vyskakuje na pódium tak často, že se ani nestíhá vracet do zákulisí a musí mít dubléra. Postavám je poté naroubován protějšek, rival či další psychóza, aby měly co řešit a vůči čemu se vymezovat. O emocích a problémech je poté po vzoru Steva a Brandona nutno stále dokola mluvit, to kdyby to náhodou hloupému divákovi nedocházelo. Nejlépe zásadní informaci zopakovat dvakrát. Nepřipomíná vám to něco?

Citliví a romanticky založení jedinci si u jednotlivých epizod popláčí („Já Setsuno budu plakat za nás oba!“), zvrácení ne-až-tak-úplně-romantici při sledování žerou plnýma rukama popcorn a hýkají smíchy, když hrdinové prožívají vnitřní krize, a pseudointelektuálové si rvou vlasy a neustále se nahlas podivují, jak mohou takovou hrůzu vůbec sledovat. Odpověď je snadná – i je totiž „záchodový“ gundam svým zvráceným způsobem baví. Nedokáží ho odložit, protože jsou zvědaví, čím vším se ještě scénáristé zvládnou  prohřešit. Přesně jak jsem již zmínil – tento seriál se díky tomu vymyká běžným měřítkům zábavnosti, protože stejně jako třeba u Kriminálky Anděl si v něm téměř každý typ diváka najde to své. Skoro bych se až přimlouval za to, aby ho TV Nova koupila, před zprávami místo nekonečné Ulice by se 00 vyjímal znamenitě. Já bych se tedy díval určitě, Setsuna v podání Mádla a Allelujah okořeněný hlasem Kotka, to by byla paráda!