Název seriálu by v překladu zněl „obyčejný/každodenní život.“ Krom toho, že má pravděpodobně sloužit k zastrašení nepřítele, který prchá okamžitě, zahlédne-li u seriálu slova „ze života, inspirováno skutečným příběhem“ a tak podobně, jde také o první Inteligentní vtip, kterým nás autor poctí. Obyčejného tu totiž není naprosto nic. Děj se točí kolem skupinky studentů, kteří mají to nezměrné štěstí, že chodí do stejné školy. A to je celé. Očekávat od situační komedie dějové posuny nebo nabitý příběh by bylo zbytečné (a pokusy o podobné prolínání žánrů většinou beznadějně troskotají). Místo toho nám autor předkládá záplavu postav, z nichž každá je vyšinutá. Různými způsoby. Někdo je geniální, někdo má v zádech klíček, další jezdí do školy na koze.

Nebudu zastírat, že nepatřím mezi cílovou skupinu podobných seriálů. Většinou mne nebaví, nudí, nepřijdou mi vtipné… a nebo všechno najednou. Výjimku tvoří milé kousky typu Minami-ke. U Nichijou navíc ještě přidávám kolonku „při sledování mám pocit, že jsem na drogách.“ Není to tím, že bych byl zapšklý škarohlíd nebo nedej bože, neměl smysl pro humor. Pobaví mne i věděcké vtipy platící pouze pro kulovou slepici ve vakuu. Opravdu jsem se snažil během sledování bavit. Bohužel, po prvních minutách můj smysl pro humor pronesl něco ve smyslu „sorry, ale u toho JÁ bejt nemusím“ a vzal si dovolenou. Zbytkem mne tak provázel pouze můj sklon k sadomasochismu. A ten si přišel na své. Jen považte – v Nichijou se mísí Situační Humor s Humorem Absurdním, který občas inklinuje až k Humoru Abstraktnímu. Vzhledem k typu nosiče Humoru, tedy audiovizuálnímu médiu, je tento povětšinou orientovaný na Vizuál a těžící z komplexně subjekto-objektového vnímání diváka. Ukázky hovoří za vše, proto zkusím popsat několik Vtipných situací: Na postavu postupně spadne dřevěnej špalík, hračka a plátek lososa. | Postava přijede do školy na koze. | Postava A se směje, protože má postava B ve vlasech kousek chapadla. Postava B si myslí, že se postava A směje postavě C, která B nepřijde vtipná. | Záběr na roh ulice. | Robopostava má v zádech klíček proto, aby mohla, když se ním otočí, vystřelit mluvící palec. A tak dále, Vtipných příkladů je v jediném díle ohromné množství!

Pokud patříte k lidem, kteří brečeli smíchy u Azumangy, ale Lucky Star jim přišlo příliš hrubé, je Nichijou seriálem přesně pro vás. Nebudu tvrdit, že je to blbé, nevtipné nebo hloupé, prostě to není můj šálek kyseliny chlorovodíkové. Sofistikovaný Humor tohoto kalibru vyžaduje osobnost, kterou bohužel nedisponuji. Bez mučení přiznávám, že jsem se ke konci dílu už i smál, ale opravdu nevím, kde se to ve mně vzalo, pravděpodobně šlo o menší hysteráček. Seriál doporučuji lidem, kteří jsou intelektuálně i kulturně na výši. A naopak všem těm z vás, kteří hltáte popkulturní brak, radím – choďte kolem Nichijou obloukem, mohlo by to být nakažlivé.

Další informace: anidb (en), ANN (en), Akihabara (cz)