Když se řekne mecha anime, představí si snad každý souboje obrovských robotů a bandu náctiletých pilotů, kteří mají tolik mindráků a traumat, že by to vystačilo na 4 řady Beverly hills 90210.  Sportovní nasazení obřích robotů bývá většinou vemli zřídkavé a aby roboti hráli basketbal, to tu myslím ještě nebylo. A v podstatě o tom celý Basquash! je a bude. Hlavní hrdina, kterému se říká Dunk Mask (kamarádi to vyslovují DanQ) má s mecha basketem poměrně problém a tak jeho vysílání sabotuje jak může. Když se mu konečně povede dostat na stadion, zjišťuje, že to zdaleka nevypadá jako v televizi (je to opravdu těžkopádná podívaná připomínající robotický fotbal v jeho současné podobě) a v podstatě všem hráčům tam natrhne pozadí svojí rychlostí a hbitostí. Když se pak po roce vězení, kde bylo pro změnu natrháváno jemu, dostává na svobodu, je z něj legenda a jeho verze street mecha basketbalu se hraje mezi fandy po celé zemi.

Tolik v podstatě obsah prvního dílu. Jak je pravděpodobně každému jasné, velmi záhy DanQ získá tým, manažerku a vůbec se na něj nabalí dost lídí a ty pořádné boje mohou začít. Co do zábavnosti nejde tomuto seriálu skoro nic vytknout, jako oddechovku můžu jen doporučit. Jen ženy z Měsíce by mohly mít vnady poněkud… menší, kdo má na ty houpající se osmičky koukat. Na velkém monitoru je to brzy na mořskou nemoc. Nejhorší je, že všechny dívčí postavy Měsíčňankám tuto obludnost závidí a snad v každém dílu o tom mluví minimálně jednou. Opravdu úžasný způsob jak nutit puberťákům, že jen velké kozy jsou to pravé co musí mít! Hrdinové jsou rozděleni do klasických archetypů, takže „tu svoji“ postavu si tam určitě najdete (prozatím na počet vedou více či méně tsundere charaktery).

Animace také stojí za to, tvůrci si dali hodně záležet, takže bych se až nebál tvrdit, že místy je mortokulervoucí. Bohužel se to odráží na kvalitě dostupných videí. Já nevím, kdo to v těch skupinách enkoduje, ale pravidelně se stává, že i přes nehezky přepálený bitrate jsou rychlé či složité scény jen kopou barevných čtverečků. Opět se ukazuje, že rychlost by při fansubu neměla být to hlavní. Pokud se ještě nedíváte a po přečtení článku uvažujete, že by to mohlo stát za zkoušku, neváhejte. Pokud vám ale vadí postavy s mozkem velikosti zaječích varlat a tsundere dívky, doporučuji plýtvat místem na disku na něco jiného.